avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme chirie imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme chirie imobil

Buna ziua, va rog ajutatima cu un sfat:
Locuiesc in chirie cu sotia si fiica mea in varsta de 9 ani, am facut contract pe 1 an de zile intre mine, proprietar si agentul imobiliar(fara administratia financiara), contractul a expirat din ianuarie in schimb am ramas in continuare in imobil am platit chiria, facturi etc ca si inainte: De 3 luni sotia nu si-a recuperat partile salariale de la o companie aflata in insolventa iar eu am ramas fara servici. In concluzie ii datoram propietarului pana azi chiria pe jumatate de luna si intretinerea pe 2 luni ce nu am putut sa o achitam. Azi a venit sa zica ca schimba yala si nu avem decat sa iesim in strada pur si simplu nu vrea sa astepte pana in data de 15 in care firma aflata in insolventa are hotarare judecatoreasca de plata a salariilor. Putem face ceva in acest sens? macar o amanare pana in data de 15? proprietarul nu mai accepta sub nici o forma, daca nu eliberam noi garsoniera o va elibera el cu baietii asta a fost raspunsul lui. Multumesc
Cel mai recent răspuns: danny20164 , utilizator 16:50, 4 Martie 2012
Din ianuarie pana acum ati primit vreo notificare din partea proprietarului sa eliberati apartamentul? Daca nu ati primit nici o notificare a intervenit tacita relocutiune si nu poate decat sa rezilieze contractul cu un preaviz de 60 de zile. Evacuarea se poate face doar in baza unei sentinte judecatoresti
...si daca proprietarul apeleaza la instantele judecatoresti pt a putea intra in posesia propriului bun...nu va este teama ca atunci veti plati mult mai mult.si cine-i garanteaza proprietarului ca in 15 zile veti primi banii necesari chiriei?sa fiti multumit daca nu va da in judecata pt a-i plati datoriile de intretinere pe care cred ca i le veti lasa...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare chirias Apafoc Apafoc Buna ziua, am urmatoarea problema: Se inchiriaza cu \\\\"contract de mana\\\\" o garsoniera, nedeclarat la fisc; totul decurge ireprosabil chiriasul plateste ... (vezi toată discuția)
Contabilitate versus juridic tatianato tatianato buna seara! am si eu nevoie de ajutor si de confirmarea unor reguli sa le zic asa -am un contract de inchiriere intr -o institutie de stat care prevede la ... (vezi toată discuția)
Chirie neplatita negrila negrila buna ziua in cazul in care eu societate comerciala nu mai platesc chiria proprietarului tot societate comerciala timp de 2 luni, ma pot da afara si sa nu ma ... (vezi toată discuția)