avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie simulata , contract vanzare-cumparare intre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie simulata , contract vanzare-cumparare intre bunica si nepot

in 1958 tatal meu a construit o casa pe un teren al parintilor mamei, tata a murit in 1995, nu s-a dezbatut succesiune nici azi, mostenitori suntem 2 frati si mama, in 2010 mama a intrat in posesia unui titlu de proprietate emis de prefectura in baza leg18/91 unde ea este trecuta ca singur proprietar al casei pe care tot in 2010 a si intabulat-o pe numele ei, (despre intabulare nu mi-a spus nimic, accidental am vazut titlul de proprietate pe numele ei); in anul 2011 mama a facut un contract de vanzare-cumparare cu fiul fratelui meu, iar in baza acestui contract nepotul meu a fost trecut in cf ca proprietar al casei, stiu ca nu a fost platita nici o suma de bani deorece nepotul meu nu are loc de munca si este si bolnav asa ca nu are posibilitati materiale,
intreb daca am vreo sansa sa anulez in instanta acest contract de v-c care dupa mine este o donatie simulata, si daca dupa atati ani imi revendic partea din mostenire, dupa tatal meu, se schimba cu ceva situatia

Alte discuții în legătură

Am nevoie urgent de ajutor camelot camelot in anul 2002 am cumparat o casa, platind un acont de 30% din pretul solicitat, dar in urma unor probleme cu nepotii unuia dintre mostenitori, m-am judecat cu ... (vezi toată discuția)
Obtinere titlu de proprietate abramis abramis Cum pot obtine un titlu de proprietate in conditiile in care am doar un act de vanzare cumparare pe un teren (incheiat in anul 1958 intre vanzator si tatal ... (vezi toată discuția)
Anulare titlu de proprietate ionut daniel ionut daniel Un titlu de proprietate emis in anul 1994 cu legea 18/1991,pe un teren revendicat de bunica mea poate fi atacat in instanta acum de fratii vitregi ai tatalui ... (vezi toată discuția)