Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Server Metin2 legal?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Server Metin2 legal?

Stiu ca sa mai discutat asta dar vreau sa stiu altceva legat de acest subiect.
Este legal sa detii un server privat de metin2 chiar daca nu ai nici un profit de pe urma acestuia? Ma refer la drepturile de autor.
..."profitul" este direct in buzunarul individului care a facut serverul.
Pentru ca, cei care joaca pe server sa primeasca diverse skills-uri si trepte mai rapid decat le-ar obtine jucand obisnuit, tipul percepe niste sume pe care specifica sa-i fie puse intr-un cont bancar al unei persoane fizice, cont care nu este facut public (evident! :)) ), ci se comunica prin e-mail aspirantului la inaltimi virtuale. Si nu va imaginati ca sunt putini astfel de aspiranti. Iar deponentii sumelor sunt chiar parintii copiilor hipnotizati de sindromul Metin2, sau, mai rau, or fi si adulti cei care isi consuma timpul in lumea virtuala... Am mai vazut cazuri. Dupa care, se plang de dependenta copiilor de acel joc si ca sunt picati din luna cand e vorba de scoala...

Si-apoi, al cui o fi contul in care se strang banii? O avea vreo legatura cu vreo inregistrare fiscala, pe undeva? ;)

Devreme ce pe site-ul cu pricina se cer vizibil aceste taxe, in mod normal cineva ar trebui sa si plateasca un impozit undeva...

Asa ca, fata de activitatea "non-profit" a acestor indivizi, as avea niste mari rezerve...

Dar, astea sunt aspecte neglijabile pt fisc pana s-o prinde careva, pt ca Metin e o adevarata furie de cativa ani de zile, incat cred ca nu exista parinte cu copil peste 5-6 ani, care sa nu fi auzit... cel putin.

Asa ca, daca aveti de gand sa va faceti un server de Metin... aveti grija ca s-ar putea sa nu fiu singura persoana care isi pune asemenea intrebari... ;) Iar, filantropie in domeniul jocurilor on-line, nu stiu daca chiar v-ar crede fiscul...
ContSters238039, utilizator
METIN2 - GAME PLAY STYLE & IT'S ORIGIN

Metin2 is what it is. There are already enough easy games in the connected game industry. If people want WoW style play, they can play WoW. Metin2 was never designed along that line of thought. Yes, the grind in Metin2 is terrible. The developer are lighting it up little by little but you will not see a drastic change to a WoW style game. Play Guild Wars if thats what you want and skip the leveling entirely.

OFFICIAL RIGHTS OF METIN2

Only YMIR or its licensees have the right to host Metin2. Apart, no one is allow to host or provide matchmaking services for the Game, or intercept, emulate or redirect the proprietary communication protocols used by YMIR in connection with the Program, regardless of the method used to do so. Such prohibited methods may include, but are not limited to, protocol emulation, reverse engineering, modifying the Program, adding unauthorized components to the Program, or using a packet sniffer while the Program is running.

Every country in the World have their own Copyright Law; particularly against internet piracy. Understanding the severe consequences of the legal punishment, there isn't an Internet Service Provider who would turn against the Law to go against the Trademark owners.

FBI INTERVENTION ON COPYRIGHT INFRINGEMENT

Since 2004, Trademark owners of several MMORPGs have reported the operation of illegal private servers to the Federal Bureau of Investigation (FBI). The Computer Crime & Intellectual Property Section which is part of the FBI have arrested several offenders of private server owners and place them in jail under Criminal Act in relation to Copyright infringement.

In 2005, a man in California, USA was arrested by FBI agent for operating Lineage II and he was sentenced to 48 months in prison. In addition, he was ordered to pay a fine of 200,000 USD and damages to NCSoft amounting to 1,800,000 USD . Hence, the declining era of private servers continued in 2006 where many were arrested and put in jail for illegally operating WOW, L2, MapleStory, AnarchyOnline, etc.

UNITED NATION & WORLD EFFORT TO CURB INTERNET PIRACY (TRIPS)

Internet piracy disrupts economic growth across the continents. How nations react to Internet piracy could well define the future economic health of a nation. Piracy laws and copyright infringement laws have reached global attention.

Copyright laws have existed for centuries but have been weak in international standards. The swell of Internet Piracy clearly advanced the heightening necessity of developing international standards.

In 1994, the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) resulted in the Agreement on Trade Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS), which provided a foundation for standards in copyright infringement laws and regulations. Internet piracy law, copyright infringement, and intellectual law were addressed globally at the World Intellectual Property Organization (WIPO), a division of the United Nations, in 1996. As a result, 184 nations have now signed the World Intellectual Property Organization Copyright Treaty – a modern predecessor of the 1883 Paris Convention for the Protection of Industrial Property and the 1886 Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works.

ECONOMIC LOSSES OF METIN2

Since late 2008, when Metin2 became popular in Europe, Metin2 server file was leaked by the Taiwanese publisher through one of their employees. Hence, the first Metin2 private server was created in China and the server file was sold on the internet and reaches into the hands of some players in Europe and America.

In mid 2010, there are about ten Metin2 private servers created every month. As minimum effort was created to deter the rise of Metin2 private servers, those operators confuse the gamers that their business is legitimate. Not only did they try to compete with the official licensees to offer cheaper cash items, stated in the item mall of the official licensees, but also intrude the official servers to steal and induce players to join their illegal servers. Many players were kept in darkness about their illegal operation and were not educated of possible consequences where the private server can be shut down at any time by the Trademark owner and it's licensees.

With the rise of Metin2 private servers, the origin of Metin2 was thwarted where leveling was made easier and documented content in server file released before the stipulated development plan, which are meant to keep up with the lifespan of Metin2. The evolution of Metin2 was hence drastically damaged by several illegal operators and their private servers. Economy values of Metin2 was much affected and thereby forced the official licensees to intervene and proceed with necessary action in compliances with the Copyright Law.

Citat de aici : [ link extern ]

Concluzia este simpla .

a_lexx a scris:

..."profitul" este direct in buzunarul individului care a facut serverul.
Pentru ca, cei care joaca pe server sa primeasca diverse skills-uri si trepte mai rapid decat le-ar obtine jucand obisnuit, tipul percepe niste sume pe care specifica sa-i fie puse intr-un cont bancar al unei persoane fizice, cont care nu este facut public (evident! :)) ), ci se comunica prin e-mail aspirantului la inaltimi virtuale. Si nu va imaginati ca sunt putini astfel de aspiranti. Iar deponentii sumelor sunt chiar parintii copiilor hipnotizati de sindromul Metin2, sau, mai rau, or fi si adulti cei care isi consuma timpul in lumea virtuala... Am mai vazut cazuri. Dupa care, se plang de dependenta copiilor de acel joc si ca sunt picati din luna cand e vorba de scoala...

Si-apoi, al cui o fi contul in care se strang banii? O avea vreo legatura cu vreo inregistrare fiscala, pe undeva? ;)

Devreme ce pe site-ul cu pricina se cer vizibil aceste taxe, in mod normal cineva ar trebui sa si plateasca un impozit undeva...

Asa ca, fata de activitatea "non-profit" a acestor indivizi, as avea niste mari rezerve...

Dar, astea sunt aspecte neglijabile pt fisc pana s-o prinde careva, pt ca Metin e o adevarata furie de cativa ani de zile, incat cred ca nu exista parinte cu copil peste 5-6 ani, care sa nu fi auzit... cel putin.

Asa ca, daca aveti de gand sa va faceti un server de Metin... aveti grija ca s-ar putea sa nu fiu singura persoana care isi pune asemenea intrebari... ;) Iar, filantropie in domeniul jocurilor on-line, nu stiu daca chiar v-ar crede fiscul...

frate lasate de site-ul asta am si specificat ce vreau eu sa aflu: Incalc dreputrile de autor daca imi fac un server privat de metin?

Si stai linisiti chiar daca as vrea sa obtin bani de pe urma server-ului pot sa o fac legal fara sa platesc impozit cum fac mai toti dintre cei care au servere.

Playerii primesc beneficii in joc in schimbul unei donatii pentru metinerea si moderniazrea serverului ori eu pana acum nu am auzit sa se plateasca impozite pentru donati....

P.S.: Ms Lucsro
Pai, daca treaba sta asa de usor, cititi postarea dlui. Lucsro si... spor la profit, pardon, "donatii"! :)

Intre timp, daca tot v-ati edificat asupra legalitatii functionarii acestui server, poate va interesati si cam cum ar putea vedea garda sau fiscul nivelul cheltuielilor cu "modernizarea" si poate ca va mai schimbati opinia fata de nivelul, caracterul si interpretarea data acestor "donatii", dincolo de nivelul pe care vi-l permite, evident, legea...
Ca idee, nu de-alta...;) Daca tot nu realizati profit...
Ca, de aspiranti la inaltimi virtuale, cu potential de a acorda "donatii" si care va asteapta cu nerabdare, cu siguranta ca nu veti duce lipsa, gratie... vremurilor pe care le induram, grijii patriei si partidului, si legislatiei atat de permisive... sometimes.
ContSters238039, utilizator