Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauza penala in recurs - la ce ma pot astepta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauza penala in recurs - la ce ma pot astepta?

pe data de 29 august la un control in trafic am fost depistat cu o alcolemie de 0,58 miligrame in aerul expirat...sa intocmit dosar penal si am fost judecat primind o pedeapsa de 1 luna inchisoare cu suspendare termenul de incercare fiind de 2 ani si o luna.La 3 zile procuratura a facut recurs si acum sunt citat din nou la curtea de apel Craiova.intrebarea mea este acum la ce pedeapsa ma pot astepta?pot primi o pedeapsa cu executare la zi?mentionez ca nu am avut alte condamanari decat o amenda administrativa cazierul fiind curat si depus la dosar.
Cel mai bine ar fi sa studiati motivele pentru care parchetul a formulat recursul. In orice caz, o pedeapsa de o luna inchisoare cu suspendarea executarii pentru acest gen de infractiune este chiar mica.
Pe de alta parte, daca nu mai aveti alte condamnari inscrise in cazierul judiciar si daca veti prezenta, din nou, judecatorilor de la Curtea de Apel documente in circumstantiere, si daca recursul parchetului vizeaza doar cuantumul pedepsei aplicate, nu si modalitatea de executare ori alte chestiuni procedurale, atunci cel mai probabil veti ramine cu aceeasi pedeapsa aplicata de instanta de fond.
Instanta de recurs va reanaliza dosarul de fond si, chiar daca va majora cuantumul pedepsei, modalitatea de executare a acesteia (cu suspendare) se va pastra aproape sigur si in aceasta faza a procesului.
Este bine totusi sa aveti un avocat si sa aduceti si alte probe in circumstantiere, pentru a incerca sa obtineti o situatie favorabila, in sensul mentinerii condamnarii pronuntate in prima instanta si respingerii recursului declarat de parchet.