avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de servitute


Situatia este urmatoarea: doua imobile A si B lipite unul dupa celalat. Cu proprietari diferiti. X si Y
A cu acces la drum ,proprietar X
B lipit dupa A, fara acces la drum, proprietar Y.
Y este si vecinul de langa, fiind despartiti de un gard, dar unde locuiesc socrii lui.
Intrebare:
1. Ar putea Y avea drept de servitute asupra A, chiar daca e vecinul de langa? Mentionez faptul ca B are CF separat .

Multumesc

Alte discuții în legătură

Construire gard intre imobile Alzayr Alzayr Buna ziua, am o intrebare la care sper ca voi primi raspunsul din partea dumneavoastra. Locuiesc intr-un bloc de 20 de apartamente care este construit pe ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi au proprietarii în privința barierei de acces când au drept de servitute pentru drumul de acces într-un ansamblu rezidențial? cyan cyan Intr-un ansamblu rezidential constituit din case, proprietarii au drept de servitute nelimitat pentru drumul de acces, dreptul de servitute este mentionat in ... (vezi toată discuția)
Blocare acces erika2008 erika2008 buna ziua, am urmatoarea situatie: s-a blocat accesul catre o parcela de teren care imi apartine, in fapt proprietarul parcelei vecine ridicand un gard care ... (vezi toată discuția)