Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire gard intre imobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire gard intre imobile

Buna ziua,
am o intrebare la care sper ca voi primi raspunsul din partea dumneavoastra.
Locuiesc intr-un bloc de 20 de apartamente care este construit pe Lotul 1 cu o suprafata de x mp. Acelasi dezvoltator cand a finalizat blocul 1, pe un lot de pamant alaturat a mai construit un alt imobil. Ideea este ca administatia de locatari a blocului unde locuiesc a decis sa desparta cele doua loturi din cauza neintelegerilor dintre cele doua imobile(tranzit, locuri de parcare , etc)
Din ce vad in documentatia de la biroul de cadastru avem urmatoarele lucruri:
1) doua loturi cu intrari de acces din strazi diferite
2) numere cadastrale diferite. In documente apar urmatoarele lucruri:
Imbilul cu numarul cadastral 123984 situat la adresa x a fost dezmembrat in urmatoarele 2 imobile:
- nr.cad 12345 cf. 123798549
- nr. cad 67890 cf. 43985
Adresa ambelor loturi este aceeasi insa cu intrari din strazi diferite.
PS: numerele sunt aleatorii alese de mine ca exemplu insa bineinteles diferite

3) Fiecare locatar plateste impozit cota parte indiviza pentru lotul de pamant unde are apartamentul
4) nu exista drum de servitute intre cele doua loturi.

Prima intrebare este daca se pot separa cele doua loturi printr-un gard. Nu ne intereseaza ceva cu fundatie (ar trebuie proiect, etc) ci doar cat sa avem delimitat pentru a orpi traficul pietonal si auto intre cele doua blocuri?

A doua intrebare ar fi: Unde ar trebui sa construim gardul? In documente apar vecinatatile loturilor cat laturile in ml. Este deajuns sa masuram noi sau ne trebuie o expertiza ceva?

Daca construirea gardului este posibila din punct de vedere juridic conform celor spuse de mine vom apela la dezvoltator pentru a delimita cele doua loturi. Asa cum vad eu lucrurile cade in sarcina lui si nu a proprietarilor.

Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc!
Alzayr, utilizator
Alzayr a scris:

Buna ziua,
am o intrebare la care sper ca voi primi raspunsul din partea dumneavoastra.
Locuiesc intr-un bloc de 20 de apartamente care este construit pe Lotul 1 cu o suprafata de x mp. Acelasi dezvoltator cand a finalizat blocul 1, pe un lot de pamant alaturat a mai construit un alt imobil. Ideea este ca administatia de locatari a blocului unde locuiesc a decis sa desparta cele doua loturi din cauza neintelegerilor dintre cele doua imobile(tranzit, locuri de parcare , etc)
Din ce vad in documentatia de la biroul de cadastru avem urmatoarele lucruri:
1) doua loturi cu intrari de acces din strazi diferite
2) numere cadastrale diferite. In documente apar urmatoarele lucruri:
Imbilul cu numarul cadastral 123984 situat la adresa x a fost dezmembrat in urmatoarele 2 imobile:
- nr.cad 12345 cf. 123798549
- nr. cad 67890 cf. 43985
Adresa ambelor loturi este aceeasi insa cu intrari din strazi diferite.
PS: numerele sunt aleatorii alese de mine ca exemplu insa bineinteles diferite

3) Fiecare locatar plateste impozit cota parte indiviza pentru lotul de pamant unde are apartamentul
4) nu exista drum de servitute intre cele doua loturi.

Prima intrebare este daca se pot separa cele doua loturi printr-un gard. Nu ne intereseaza ceva cu fundatie (ar trebuie proiect, etc) ci doar cat sa avem delimitat pentru a orpi traficul pietonal si auto intre cele doua blocuri?

A doua intrebare ar fi: Unde ar trebui sa construim gardul? In documente apar vecinatatile loturilor cat laturile in ml. Este deajuns sa masuram noi sau ne trebuie o expertiza ceva?

Daca construirea gardului este posibila din punct de vedere juridic conform celor spuse de mine vom apela la dezvoltator pentru a delimita cele doua loturi. Asa cum vad eu lucrurile cade in sarcina lui si nu a proprietarilor.

Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc!

Vin cu o completare. Cu toate ce cele doua loturi au intrari diferite in acte ele au aceeasi adresa. Deasemenea vecinii au aceeasi adresa in buletin cu a noastra. Este posibil asa ceva sau ceva este putred in documentele dezvoltatorului?