avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... declaratia 220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

declaratia 220

Buna ziua,
Am pfa activitate taxi in sistem real,anul trecut am depus declaratia 220 unde am estimat o valoare,am primit decizia de impunere dar nu am platit.
Voi plati penalizare? cat?
Acea valoare estimata am depasit o este mai mare,dubla,ce trebuie facut?


multumesc frumos de ajutor!
Cel mai recent răspuns: MariusG3 , utilizator 20:13, 7 Martie 2012
1. Penalizare conform legislatiei.
2.D220 aferenta 2012 conform cu castigurile estimate in 2012
Din cate stiu eu trebuie sa depuneti declaratia 200 privind "veniturile realizate" pe anul 2011, (termenul de depunere cred ca este prin mai 2012, dar mai bine intrebati la Admin Financiara).
Daca venitul realizat (trecut in decl 200 pe care o veti depune) este mai mare decat venitul estimat (cel din decl 220 pe care banuiesc ca ati depus-o la inceputul anului 2011) veti plati o diferenta de impozit.
Eu am un PFA cu activitate in agricultura si asa procedez. Nu stiu in schimb daca exista vreo diferenta fata de PFA-urile cu activitati in regim de taxi cu privire la aceste declaratii.
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2012
gina.lucia, utilizator
Am si eu o intrebare tot legata de pfa ,taximetrie si tot de declaratia 220. Anul trecut cand am depus 220 am declarat venit si cheltuieli si am plaiti impozit anticipat pe diferenta, totul a fost bine. Anul acesta cand am depus declaratia am uitat (neatentie sau ce o fi) sa pun venit si cheltuieli si cand a venit decizia pentru impozit am vazut ca am doar venit si nu am cheltuieli si ca am fost transferat la impozit forfetar, in cazul meu ex: venit 12000 si impozit pe an 1920 fara cheltuile. Si din ce mi-a zis cucunoana de acolo acolo nu pot trece decat dupa 2 ani inapoi. Are cineva vreo sugestie .... si e posibil doar sa am venit si sa platesc impozit fara sa am cheltuili, doar taxiu nu merge pe aer... cu respect

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratii 200/220 tome_ionica tome_ionica Am inteles de la persoane care au mers sa depuna declaratia 220 ca nu se primeste aceasta declaratie fara declaratia 200. Daca am PFA in sisteam real, depun ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Decizie impunere nikuteau nikuteau Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri: -la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si ... (vezi toată discuția)