Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata salariului pentru zi nelucrata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata salariului pentru zi nelucrata

Daca un salariat nu a putut presta activitatea la unitatea unde lucreaza, din cauza interdictiei personalului in zona respectiva, cum va fi platit pe ziua respectiva? Ma intereseaza baza legala.
Cine a pus si de ce interdictie ?

Art.164 alin.3 C.mun. dispune> Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.

Este vorba de interdictia circulatiei in urma exploziei de la Sighetu Marmatiei. Salariatii unitatii noastre nu au avut acces la biroul unde lucreaza.
Multumesc pentru raspuns!
In acest sens, angajatorul este cel care va trebui sa va plateasca ...
@nicoleta23,

In opinia mea, este vorba despre o situaţiile care a condus la întreruperea temporară a activităţii ,pt. 1 zi lucratoare, si care nu s-a produs din culpa salariatilor, ci circumscris unui caz fortuit ,explozia produsa in apropierea locului de munca ce a facut imposibila deplasarea la serviciu,de aceea,as opina ca situatia se incadreaza la art.53(1)Codul Muncii:

"Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii implicati in activitatea redusa sau intrerupta, care nu mai desfasoara activitate, beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 52 alin. (3)"

Deci,concluzionand,angajatii pot fi platiti cu 75%din salariul de baza pt. acea zi.
Nu are cum sa fie aplicabile acele dispozitii ... cazul fortuit de care faceti referire nu intra sub incidenta somajului tehnic...nu este vorba despre o suspendare a c.i.m. ...