Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu prenatal/postnatal, cresterea copilului si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu prenatal/postnatal, cresterea copilului si restructurarea postului

Buna ziua.
Sunt angajata pe perioada nedeterminata, de mai mult de 12 luni, la o societate comerciala mare, cu filiale in toata tara, in acest moment sunt insarcinata in 7 luni, si aveam de gand ca de la 1 aprilie sa intru in concediu de odihna( mai am de efectuat 19 zile de anul trecut), pentru ca dupa ce terminam concediul de odihna sa intru in prenatal si sa apuc mai multe zile in postnatal din cele 126 zile legale.
Insa se pare ca societatea isi restrange activitatea si vor incepe restructurarile, la noi in filiala se aude chiar ca se vor externaliza serviciile oferite de catre noi, si eventual angajatii vor trece la noua firma, intrebarea mea este: ce s-ar intampla daca in timp ce sunt in concediul de odihna sunt anuntata ca mi s-a restructurat postul, sau pur si simplu nu am fost preluata de noua firma? Ar fi mai sigur sa renunt la concediul de odihna si sa intru in prenatal? Daca in timpul concediului prenatal sau post natal se intampla totusi restructurarea sau externalizarea, ar trebui sa fiu data in somaj nu? Exista vreun risc sa pierd concediul de crestere a copilului?
Multumesc frumos
Multumesc frumos, voi intra in concediul prenatal.
Cred ca ati inteles gresit .. CO neefectuat nu se compenseaza in bani decat la incetarea raportului de munca ...
In fine nu ma intereseaza atat de mult zilele de concediu de odihna, ma intereseaza mai mult sa apuc sa intru in concediu de crestere a copilului. Sunt curioasa insa daca in cazul in care se externalizeaza serviciile biroului meu, se poate face transferul angajatilor de pe o firma pe alta sau trebuie angajatii sa-si dea demisia pentru a fi reangajati? Eu daca voi fi in concediu prenatal voi ramane pe vechea firma?

Multumesc frumos
Codul Muncii nu mai reglementeaza transferul .... mutarea unui salariat de pe o firma pe alta se poate face prin operatiunile de incetare si incheiere c.i.m.... inceteaza c.i.m. la vechiul angajator si , in acelasi timp, incheie c.i.m. cu noul angajator.

Dvs veti ramane pe vechea societate daca intrati in concediu de maternitate ...