Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sonda pe proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sonda pe proprietate

salut!am si eu o intrebare la care nu gasesc un raspuns.parintii mei au un loc pe care a fost amplasata o sonda de extractie a petrolului...aceasta a fost scoasa din functiune de foarte multi ani dar o parte a ramas pe loc.nu ar trebui sa primesc o suma de bani de la cei care administreaza?o chirie?ceva de genu acesta?..multumesc anticipat ptr raspunsuri sper ca cineva sa ma lamureasca..:)
Intrucat parintii sunt proprietarii terenului, au dreptul sa actioneze in instanta. Prin prezenta sondei pe teren, parintii dvs. sunt impiedicati sa exploateze terenul la maxima capacitate pentru a avea beneficiile aferente. In instanta, ca proba, va ajuta si faptul ca sonda este scosa din functiune.
Banuiesc ca este vorba de compania Petrom, deoarece ea este marele concesionar.
Consultati un avocat si parcurgeti etapele necesare.
va multumesc..o sa incerc sa apelez la un avocat