Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sonda de titei pe teren fara acordul propietarului sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sonda de titei pe teren fara acordul propietarului sau a urmasilor

Buna ziua,

Am o problema cu un teren si o sonda de titei care este pe el, si anume:
Acea sonda este pe teren de prin anii 1973 pe cand strabunicul meu era in viata si propietar al acelui teren. Acesta a dat zestre la 2 dintre fete acel teren, jumi-juma, inainte de anul 1973. In 1973 cei de la sonde au venit si au ridicat constructia pe acel teren si i-au despagubit ptr stricaciunile facute pe ginerii strabunicului meu (acesta fiind in viata atunci),acestia semnand o hartie in acest sens ca propietari. Dupa 5-6 ani acesta moare si in succesiune intra si terenul cu pricina si se mai imparte la inca 3 copii. Acum max 2 ani ne-am trezit(urmasii) cu cei de la Petrom ca au instalat o noua sonda in locul la cea veche si i-au despagubit, pe 1 dintre fete care mai e in viata si pe urmasul ceilelalte, iar pe restul...nimic, desi terenul respectiv face obiectul mai multor succesiuni.
Ce este de facut?

Multumesc anticipat.
Asa, si? In final, care este problema dvs?
De ce au venit iar si au schimbat sonda, sau cum ?
Pai nu vi se pare a fi o problema faptul ca intra pe o propietate fara acordul tuturor propietarilor, otraveste terenul cu titei, schimba structura terenului din agricol in depozit de piatra, au niste acte false/nule. Am acea problema si as vrea un rapsun,ce cale am de urmat .
brazvan a scris:

Pai nu vi se pare a fi o problema faptul ca intra pe o propietate fara acordul tuturor propietarilor, otraveste terenul cu titei, schimba structura terenului din agricol in depozit de piatra, au niste acte false/nule. Am acea problema si as vrea un rapsun,ce cale am de urmat .

nu cred ca asta e problema dumneavoastra. ma indoiesc ca vreti sa-si ia Petrom-ul sonda de pe teren ca sa cultivati dvs ..porumb. probabil vreti niste bani. daca sperati sa va imbogatiti nu prea aveti sanse. Petrom ofera chirie pe terenuri undeva la 1-3 lei pe mp . in eventualitatea ca refuzati inchirierea veti fi expropriat. si nici asa nu sperati la despagubiri fabuloase. doar solul e al dvs. subsolul e al statului.
cris0811 a scris:

Petrom ofera chirie pe terenuri undeva la 1-3 lei pe mp . in eventualitatea ca refuzati inchirierea veti fi expropriat. si nici asa nu sperati la despagubiri fabuloase. doar solul e al dvs. subsolul e al statului.

Despagubirea, in caz de expropriere pentru cauza de utilitate publica, trebuie sa fie si dreapta, si prealabila. Firma care detine sonda este privata, deci nu poate expropria, ci este obligata sa plateasca daca doreste sa exploateze.
Corect, subsolul este al statului, deci statul poate expropria, declarand interesul public si platind despagubirea la valoarea stabilita de experti, nu de catre firma beneficiara.

Cu toate acestea, despagubirea a fost platita, firma si-a indeplinit obligatia, dv. urmand sa va primiti partea de la cei care au incasat banii. Nu conteaza cate succesiuni sunt si cati copartasi sunteti, suma reprezinta contravaloarea bunului inchiriat, la intreaga lui valoare, deci nu mai aveti ce sa cereti.
elena138, utilizator
elena138 a scris:

cris0811 a scris:

Petrom ofera chirie pe terenuri undeva la 1-3 lei pe mp . in eventualitatea ca refuzati inchirierea veti fi expropriat. si nici asa nu sperati la despagubiri fabuloase. doar solul e al dvs. subsolul e al statului.

Despagubirea, in caz de expropriere pentru cauza de utilitate publica, trebuie sa fie si dreapta, si prealabila. Firma care detine sonda este privata, deci nu poate expropria, ci este obligata sa plateasca daca doreste sa exploateze.

este o lege din 2004 , legea petrolului, in care sunt prevazute modalitatile de dobandire a dreptului de folosinta asupra terenurilor. printre altele acolo se afla si exproprierea....
eu nu am spus ca il expropriaza Petrom, ci doar ca va fi expropriat in cazul in care refuza inchirierea, vanzarea, schimbul... iar referitor la despagubire, probabil domnul se gandeste ca e de ordinul zecilor de mii de euro, pentru ca acolo e petrol. petrolul nu este unul din factorii care se iau in calcul la calcularea despagubirilor.
cris0811, utilizator