Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ELECTRICA - despagubiri pt teren expropriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ELECTRICA - despagubiri pt teren expropriere

Buna ziua !
Zilele trecute am auzit despre un caz deosebit, si anume: o persoana fizica X a actionat in instanta Electrica SA si a cerut despagubiri deoarece un baraj de acumulare este construit pe terenul sau. Rezultatul: despagubire 100.000 euro si energie electrica pentru toata viata !

Astfel, vin si eu cu o situatie: la construirea unei hidrocentrale (prin 1970) statul a "luat" de la strabunicii mei un teren (cateva mii de m2) prin expropriere. In prezent pe terenul respectiv sunt cateva cladiri administrative, centre de reparatii, statii de transformare etc, iar in plus in prezent se construieste un hotel (am inteles ca se va face un centru de recreere prin sindicat).
Unicul mostenitor al "avutiei" este tatal meu (bunicii sunt decedati).

Intrebarea mea ar fi daca in aceasta situatie se pot obtine despagubiri de la Electrica? Nu vrea nimeni ca Electrica sa "mute" hidrocentrala, insa banuiesc ca se pot acorda compensatii financiare? Daca intra in discutie "interesul public / national", acesta poate face referire la hidrocentrala in sine, dar in cazul centrului de recreere?
Asadar, o eventuala actiune in instanta ar avea sanse de castig?
Multumesc anticipat !
Cu respect,
marianv a scris:

Buna ziua !
Zilele trecute am auzit despre un caz deosebit, si anume: o persoana fizica X a actionat in instanta Electrica SA si a cerut despagubiri deoarece un baraj de acumulare este construit pe terenul sau. Rezultatul: despagubire 100.000 euro si energie electrica pentru toata viata !

Astfel, vin si eu cu o situatie: la construirea unei hidrocentrale (prin 1970) statul a "luat" de la strabunicii mei un teren (cateva mii de m2) prin expropriere. In prezent pe terenul respectiv sunt cateva cladiri administrative, centre de reparatii, statii de transformare etc, iar in plus in prezent se construieste un hotel (am inteles ca se va face un centru de recreere prin sindicat).
Unicul mostenitor al "avutiei" este tatal meu (bunicii sunt decedati).

Intrebarea mea ar fi daca in aceasta situatie se pot obtine despagubiri de la Electrica? Nu vrea nimeni ca Electrica sa "mute" hidrocentrala, insa banuiesc ca se pot acorda compensatii financiare? Daca intra in discutie "interesul public / national", acesta poate face referire la hidrocentrala in sine, dar in cazul centrului de recreere?
Asadar, o eventuala actiune in instanta ar avea sanse de castig?
Multumesc anticipat !
Cu respect,
In primul rand, nu aveti cunostinta despre ce s-a intamplat despre acel "caz" deosebit, ulterior! In necunostinta rezultatelului ulterior, nu ar trebui sa puneti in discutie un subiect pe care l-ati considera asemanator, atata vreme cat nu stiti ca s-a si castigat acea pretentie, printr-o hotarare judecatoreaca!
Imi cer scuze daca nu am fost explicit, insa am spus: "Rezultatul: despagubire 100.000 euro si energie electrica pentru toata viata !".
Asadar, rezultatul final a fost o hotarare judecatoreasca prin care persoanei respective i s-au acordat despagubirile mentionate mai sus, tocmai de aceea am pus in discutie acest subiect (ce este drept, nu stiu daca acea hotarare a fost definitiva si irevocabila).
Multumesc !
As dori sa va intreb ceva care nu e legat de subiect (desi si familia asteapta de 20 de ani despagubiri). Imi puteti spune unde se construieste acel hotel? Multumesc
Legea 33/1994 aminteste ca exproprierea pentru cauza de utilitate publica implica primirea de catre expropriat a unei drepte si prealabile despagubiri .

Dar daca legea a aparut in '94, ce se intampla cu proprietatile expropriate inainte de data acestei legi? Legea se aplica retroactiv? Multumesc !