Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sonda de titei pe teren fara acordul propietarului sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sonda de titei pe teren fara acordul propietarului sau a urmasilor

Buna ziua,

Am o problema cu un teren si o sonda de titei care este pe el, si anume:
Acea sonda este pe teren de prin anii 1973 pe cand strabunicul meu era in viata si propietar al acelui teren. Acesta a dat zestre la 2 dintre fete acel teren, jumi-juma, inainte de anul 1973. In 1973 cei de la sonde au venit si au ridicat constructia pe acel teren si i-au despagubit ptr stricaciunile facute pe ginerii strabunicului meu (acesta fiind in viata atunci),acestia semnand o hartie in acest sens ca propietari. Dupa 5-6 ani acesta moare si in succesiune intra si terenul cu pricina si se mai imparte la inca 3 copii. Acum max 2 ani ne-am trezit(urmasii) cu cei de la Petrom ca au instalat o noua sonda in locul la cea veche si i-au despagubit, pe 1 dintre fete care mai e in viata si pe urmasul ceilelalte, iar pe restul...nimic, desi terenul respectiv face obiectul mai multor succesiuni.
Ce este de facut?

Multumesc anticipat.
Nu e concesionat pe nici un 99,29,49 de ani.
Buna seara,

Ma poate ajuta cineva cu ce este de facut in problema mea?
Va multumesc.