Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sonda de titei pe teren fara acordul propietarului sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sonda de titei pe teren fara acordul propietarului sau a urmasilor

Buna ziua,

Am o problema cu un teren si o sonda de titei care este pe el, si anume:
Acea sonda este pe teren de prin anii 1973 pe cand strabunicul meu era in viata si propietar al acelui teren. Acesta a dat zestre la 2 dintre fete acel teren, jumi-juma, inainte de anul 1973. In 1973 cei de la sonde au venit si au ridicat constructia pe acel teren si i-au despagubit ptr stricaciunile facute pe ginerii strabunicului meu (acesta fiind in viata atunci),acestia semnand o hartie in acest sens ca propietari. Dupa 5-6 ani acesta moare si in succesiune intra si terenul cu pricina si se mai imparte la inca 3 copii. Acum max 2 ani ne-am trezit(urmasii) cu cei de la Petrom ca au instalat o noua sonda in locul la cea veche si i-au despagubit, pe 1 dintre fete care mai e in viata si pe urmasul ceilelalte, iar pe restul...nimic, desi terenul respectiv face obiectul mai multor succesiuni.
Ce este de facut?

Multumesc anticipat.
Eu zic ca nu mai poate pretinde nimic Petrom, ascendentii au primit despagubirea, au impartit-o sau nu, nu mai e treaba nimanui. :) An nou cu bine!
@cristi 0081, stati putin ca nu inteleg ceva. adica firma respectiva a convenit doar cu 2 din 4 propietari sa ii despagubeasca, pe ceilalti nici nu i-a intrebat de sanatate si d-voastra spuneti ca eu ter sa ma duc la ceilalti ca sa imi cer cota aprte? La fel de bine putea sa vina la d-voastra ca sa ceara dreptul,nu? Si initial ei au despagubit niste pers care foloseau terenul, nu care erau PROPIETARI DE DREPT. Asta cum mai vine? L fel de bine, maine , orice firma mare privata poate sa vina sa va scoata afara din casa ca asa vrea ea.
Din minimul delege ep car eils tiu faptul ca pe mine nu m-au intrebat nimic intra la violare de propietate, distrugerea acesteia, poluarea acesteia (sau cum s eva mai numi dupa NCC)
Despagubire bineinteles ca in bani si bineinteles ca vreau sa-si ia catrafusele de acolo, ptr ca sunt puse ilegal, consimtamanul meu nu il au.

@elena138 o parte din ei au primit, dupa cum am spus doar 2 din 4 si-au dat acordul, iar la inceput nu PROPIETARUL a semant acel act de despagubire ci pers care foloseau terenul dar nu is in acte, le-a fost incredintat verbal=> nu ei erau propietarii si oricum atunci(1973) au semnat ginerii, deci nu e nici un grad de rudenie intre pers. semnatara si propietar.
Din minima cultura de drept (sunt economist) un act nefiind semnat de propietar este nul +fals in acte/declaratii. => ca acea constructie este ilegal amplasata.
brazvan a scris:

@cristi 0081, stati putin ca nu inteleg ceva. adica firma respectiva a convenit doar cu 2 din 4 propietari sa ii despagubeasca, pe ceilalti nici nu i-a intrebat de sanatate si d-voastra spuneti ca eu ter sa ma duc la ceilalti ca sa imi cer cota aprte? La fel de bine putea sa vina la d-voastra ca sa ceara dreptul,nu? Si initial ei au despagubit niste pers care foloseau terenul, nu care erau PROPIETARI DE DREPT. Asta cum mai vine? L fel de bine, maine , orice firma mare privata poate sa vina sa va scoata afara din casa ca asa vrea ea.
Din minimul delege ep car eils tiu faptul ca pe mine nu m-au intrebat nimic intra la violare de propietate, distrugerea acesteia, poluarea acesteia (sau cum s eva mai numi dupa NCC)
Despagubire bineinteles ca in bani si bineinteles ca vreau sa-si ia catrafusele de acolo, ptr ca sunt puse ilegal, consimtamanul meu nu il au.

nu eu am spus sa mergeti sa cereti de la ceilalti prorpietari :). referitor la consimtamantul dvs nu cred ca aveau nevoie de el ca sa inlocuiasca sonda. deoarece aveau consimtamantul primului proprietar. nu stiu cum functionau lucrurile in 1973 , poate ca totusi ginerii au avut o hartie. sau poate ca proprietarul a semnat ceva despre care nu stiti. au trecut totusi 40 de ani de atunci, nu puteti afirma acum ca acea constructie este ilegal amplasata. spuneti ca au semnat un act de despagubire. dar in baza carui act au permis amplasarea sondei? poate actul ala a fost semnat de proprietar si dumneavoastra nu stiti. despre ridicatul sondei nici nu poate fi vorba. daca ei au primit dreptul de a exploata subsolul atunci intr-un fel sau altul dvs sunteti obligat sa ii lasati. si cred ca elena 138 are dreptate. dumneavoastra trebuia sa va sesizati si sa va cereti cota parte de la ceilalti proprietari. nu inteleg de ce ati asteptat 2 ani
care consimtamantul primului propietar? au semnat ginerii stabunicului meu si nu strabunicul meu cel care era PROPIETAR. De cate ori sa repet??? Nu mai exista nici un alt act semnat nici intre gineri -strabunic si nici intre strabunic-companie.
Domnule Cris0811, eu am vazut acel act, l-am citit, in baza aceluia au ridicat prima data sonda.
Nu stiu ce profesie aveti dar cu siguranta ma descurc mai bine singur. Am crezut ca pot sa intru si sa cer parerea unor oameni in domeniu, dar vad ca se bat campii aici.

Ipotetic vorbind, daca eu si dumneata avem un teren si il vindeti doamnei elena si eu nu apar pe ctr de vanzare-cumaprare si vin si ii cer dansei partea mea, ea nu are cum sa zica, du-te la cris0811 si sa-ti dea la partea, ptr ca banii luati sunt ptr dreptul d-voastra nu si ptr al meu. De cand in tara asta altul DECIDE asupra dreptului de propietate a oricarui altui cetatean??
Cu toata stima, daca nu sunteti de domeniu mai bine nu va mai bagati in astfel de discutii,mai ales intr-un subiect delicat.
brazvan, utilizator
@cris0811, cateva lucruri pe care cu siguranta nu le cunoasteti:
- orice act care nu este semnat de titular/proprietar este nul sau depinde de caz, fals(lucru mai grav-> dosar penal)
- orice act care nu este semnat de toti proprietarii este nul.
- intrarea/interventia pe o proprietate privata de catre orice pers/firma neautorizata -> viloarea proprietatii, incalcarea dreptului de proprietate, tulburare de posesie.
Plus ca pe vremea comunistiilor stiu cum se faceau multe lucruri, semnai de buna voie sau daca nu incarca pistolul si ti-l punea la tampla si tot semnai(si aici nu vorbesc din povesti).
Cu stima domnule cris0811.
Dar, problema fiind mai delicata as dori parerea unor avocati specializati sau care s-au mai intalnit cu astfel de situatii.