Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire pentru teren cu piloni de sonda abandonata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire pentru teren cu piloni de sonda abandonata

Prin anii 1958-1960, pana in colectivizare s-a explorat existenta petrolului in sol pe un teren cu vita de vie. Sonda a fost abandonata dar au ramas pilonii de beton pana azi, iar in timpul colectivizarii vita de vie a disparut. Acum copiii mostenitori vrem succesiunea dupa parintii decedati si vrem sa stim daca putem recupera daune de pe urma pilonilor care diminueaza suprafata terenului.
Va trebui sa actionati in judecata Schela care a avut respectiva sonda
Am gasit pe net ca la privatizarea Petrom, statul roman s-a angajat ca despagubeste tot ce a exploatat si abandonat pana la privatizare. Daca cheltuielile de judecata sunt mari si eu as putea pierde in instanta, as fi preferat sa am actiuni la Fondul Proprietatea, mai ales ca forajul s-a facut de o alta intreprindere si probabil negasind petrol a si abandonato fara a fi pusa in functiune si predata schelei petroliere Urlati (11 Iunie).