Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cota mostenire

Ce acte imi trbuiesc pentru a vinde cota mea de mostenire aflata in indiviziune?
dar pentru a face act de donatie?
Trebuie mai intai sa se fi stabilit ce cota vi se cuvine pentru a, p[utea vinde . Daca nu se cunoaste cota deschideti partaj si iesire din indiviziune. Daca se cunoaste cota puteti vinde cota ideala si cel ce cumpara va solicita iesirea din indiviziune. Aveti nevoie de actul de proprietate al imobilului , certificat de mostenitor .
Odata individualizata, cota -parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, fie printr-un act cu titlu oneros (un contract de vanzare-cumparare), fie printr-un act cu titlu gratuit (printr-un act de donatie ).

Nu este necesara sistarea starii de indiviziune , in vederea perfectarii unor acte translative de proprietate.

Incetarea starii de coproprietate, insa , poate avea loc oricand , intrucat nimeni nu este tinut a ramane in indiviziune.

Calea aleasa poate fi aceea a unui partaj conventional , cand toti copartasi isi exprima acordul de vointa cu privire la imparteala, sau aceea a unui partaj transat in fata instantei de judecata , daca exista disensiuni .

Succes.
da cota este de 3/8 conform certificatului de mostenitor dar actul de proprietate in original (este practic un TP ),se afla in posesia altui comostenitor care refuzasa mi-l dea ce pot face?
Pot merge la primarie (este la tara)?si ce anume sa solicit?
leusan, utilizator
Certificatul de mostenitor este titlul prin care dovediti proprietatea. Nu aveti nevoie de vreun alt act de proprietate
mULTUMESC