Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statutul somerului pensionabil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statutul somerului pensionabil

Dupa calculele specialistilor in domeniu(cu titlu informativ, deci nu oficial) la 01.12.2008,indeplinesc conditiile de pensionare. Actualmente sunt somer, si mai am acest statut inca 8 luni.As vrea sa stiu cine depune cererea de pensionare, daca dupa depunerea acesteia inceteaza plata indemnizatiei de somaj si ce se intimpla daca se constata ca nu indeplinesc conditiile de pensionare?. Ce statut am in perioada depunerii cereri de pensionare si pina cind se comunica decizia de pensionare( respingere)?
Va multumesc.
Dosarul de pensionare il depuneti dvs la Casa Judeteana de Pensii de care apartineti.
Plata indemnizatiei de somaj acordate beneficiarilor inceteaza la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, de la data solicitarii pensiei anticipate sau la data cand pensia de invaliditate devine nerevizuibila.
Prin urmare, nu o sa mai beneficiati de indemnizatia de somaj.
elis a scris:

Dosarul de pensionare il depuneti dvs la Casa Judeteana de Pensii de care apartineti.
Plata indemnizatiei de somaj acordate beneficiarilor inceteaza la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, de la data solicitarii pensiei anticipate sau la data cand pensia de invaliditate devine nerevizuibila.
Prin urmare, nu o sa mai beneficiati de indemnizatia de somaj.

Va multumesc pentru raspunsul dat, insa sunt unele neclaritati.
Dupa cite stiu de la data depuneri cererii de pensionare si pina la primirea deciziei de aprobare sau respingeri cereri dureaza cca.30-45zile.In acest interval eu ce statut am:pensionar, somer sau....? Cind depun cererea de pensionare, automat nu mai sunt somer. Presupun ca, cererea de pensionare e respinsa,trebuie sa depun alta cerere de acordare a somajului?
Stiu ca atunci cind esti salariat, acest statut inceteaza cind se comunica decizia de pensionare.Mai sunt considerat ca platitor de CAS,contributie la sanmatate?
Cu stima,
Din cate ati postat in primul mesaj, ar reiesi ca indepliniti conditiile de pensionare incepand cu data de 01 decembrie 2008. Legea nr.76/2002 prevede ca plata indemnizatiei de somaj inceteaza la data indeplinirii conditiilor de pensionare.
Daca am lua prin asimilare cu sitiuatia salariatului, atunci indemnizatia de somaj ar trebui sa inceteze la data comunicarii deciziei de pensionare.
ika:
Mergeti la ALOFM (Somaj), spuneti-le ca vreti sa iesiti la pensie si ei va vor spune ce sa faceti.
Veti primi indemnizatia de somaj pana la data in care veti incepe sa primiti pensia. Mult succes!
tudorvaleriu a scris:

ika:
Mergeti la ALOFM (Somaj), spuneti-le ca vreti sa iesiti la pensie si ei va vor spune ce sa faceti.
Veti primi indemnizatia de somaj pana la data in care veti incepe sa primiti pensia. Mult succes!

Multumesc pentru raspuns.In baza carui act oficial sunt indreptatit sa primesc indemnizatia de somaj, pina cind primesc decizia de pensionare?
In codul muncii se arata:"pentru persoanele care au fost in somaj inainte de inscriere la pensie este necesara prezentarea Deciziei ALOFM, privind incetarea platii ajutorului de somaj". Acest lucru a fost invocat si de ALOFM, cind m-am adresat cu aceasta problema.
Cu multumiri!