Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Concediu medical după depunerea dosarului de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Concediu medical după depunerea dosarului de pensionare

Bună ziua!Tatăl meu are 60 de ani și și-a depus dosarul de pensie in luna mai.Acum o săptămână,a făcut infarct și i s-au montat doua stenduri.Normal el ar trebui sa fie in medical,dar astăzi i-a venit decizia de pensionare.Mai poate beneficia de medical dacă i-a venit decizia?Banii încă nu i-au venit,doar decizia.Vă mulțumesc!
Decizia de pensionare are o data de cand se aplica. De regula este data depunerii dosarului de pensionare sau data mentionata/ ceruta in cererea de pensionare
Dupa aceasta data, pensionarul nu mai poate beneficia de concediu medical/ salariu decat daca nu i s-a desfacut contractul individual de munca o data cu depunerea dosarului de pensionare.
Pensia o va primi din urma incepand cu data pensionarii trecuta in decizia de pensionare.
Despre ce fel de pensie este vorba ?
Pensie pt limita de vârstă pt că a avut grupa a doua.La o săptămână după ce a intrat in medical, i-a venit decizia de pensionare

Cornel Vasile a scris:

Despre ce fel de pensie este vorba ?

Sunt doua situatii , total diferite, in care c.i.m. inceteaza de drept , indiferent de vointa partilor.

Astfel, c.i.m. inceteaza de drept :
1. la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;

2. la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

In cazul 1 , c.i.m. a incetat de drept la data cand a indeplinit cumulativ conditier de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, astfel ca la data intrarii in concediu medical nu mai avea raport de munca.

In cazul 2, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, chiar daca tatal dvs se aflain concediu medical.

De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Sunt doua situatii , total diferite, in care c.i.m. inceteaza de drept , indiferent de vointa partilor.

Astfel, c.i.m. inceteaza de drept :
1. la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;

2. la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

In cazul 1 , c.i.m. a incetat de drept la data cand a indeplinit cumulativ conditier de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, astfel ca la data intrarii in concediu medical nu mai avea raport de munca.

In cazul 2, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, chiar daca tatal dvs se aflain concediu medical.

De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.