avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum completez jurnalul de vanzari ca si pfa neplatitor ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum completez jurnalul de vanzari ca si pfa neplatitor de tva, sistem real???

Unde trec valoarea facturilor emise in jurnalul pt vanzari?
La coloana 17 sau 18?
Col. 17 Livrari de bunuri scutite fara drept de deducere
sau
Col. 18 Operatiuni neimpozabile
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Andreea7777 , utilizator 08:48, 6 Martie 2012
Bunuri si servicii cu regim special cf.art.152 Cod Fiscal (rd. 11)
La randul 11 in Jurnalul pt vanzari am Bunuri si servicii cu "taxare inversa", si mai jos valoare TVA.....
M-am uitat la toate coloanele si nu am Bunuri si servicii cu regim special cf.art.152 Cod Fiscal .... poate jurnalul meu pt vanzari nu este bun.....
Imi puteti trimite va rog un model de jurnal vanzari????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Jurnal vanzari - clarificari/explicatii dona77 dona77 Buna ziua, Referitor la informatiile de preluat pt fiecare coloana din Jurnalul de vanzari (din cele 21 coloane, model anaf), am urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Mod completare "jurnal de vanzari" - tva cristian_conea cristian_conea Am gasit formularul \"Jurnal de vanzari\" la adresa: http://www.contacafe.ro/top... Am 2 intrebari: 1. unde inregistrez o factura emisa in momentul ... (vezi toată discuția)
Pozitia corecta in jurnal vanzari sacko sacko Rog sa-mi confirmati printr-un raspuns corect in care coloana a jurnalului pt. vanzari pot sa incadrez o factura emisa in UE, fara TVA, pt. prestari servicii ... (vezi toată discuția)