avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere

am un baietel de 4 ani nascut in italia recunoscut de tata,dar nu suntem casatoriti ,cum ii pot face certificat romoan daca tatal la abandonat?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:08, 6 Martie 2012

La ambasada sau consulat se poate cere transcrierea certificatului de nastere al copilului, dar aveti nevoie de actele tatalui (cartea de identitate si certificatul de nastere) pentru ca l-a recunoscut – inseamna ca e trecut in extrasul de nastere. Nu e necesar sa fie prezent cand depuneti actele si le ridicati.

Daca amandoi sunteti cetateni romani si aveti domiciliul in Romania, aveti nevoie de:
- extrasul de naştere italian apostilat la Ufficio Legalizazzioni al prefecturii de care apartineti,
în original şi copie;
- actele dvs. de identitate, ale parintilor, in original si copie
- certificatele dvs. de nastere, in original si copie.

Puteti citi mai multe aici:

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea copilului roman nascut in strainatate mada05 mada05 Buna ziua am o fetita de 10 luni nascuta in italia nu sunt casatorita legal dar si eu si tatal fetitei suntem romani in august vrem sa ii facem actele ... (vezi toată discuția)
Pasaport mortuar acbin acbin Buna seara.Concubinul meu a decedat in Italia acum jumatate de an.Exista un pasaport mortuar care se afla la fratele decedatului.Am cu acest barbat un copil ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea minorului in italia madalina883 madalina883 buna ziua eu ma numesc madalina si am 24 de ani stau impreuna cu un baiat albanez de 4 ani. anul acesta in martie am nascut un baiatel,care acuma are 3 ... (vezi toată discuția)