Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere

am un baietel de 4 ani nascut in italia recunoscut de tata,dar nu suntem casatoriti ,cum ii pot face certificat romoan daca tatal la abandonat?

La ambasada sau consulat se poate cere transcrierea certificatului de nastere al copilului, dar aveti nevoie de actele tatalui (cartea de identitate si certificatul de nastere) pentru ca l-a recunoscut – inseamna ca e trecut in extrasul de nastere. Nu e necesar sa fie prezent cand depuneti actele si le ridicati.

Daca amandoi sunteti cetateni romani si aveti domiciliul in Romania, aveti nevoie de:
- extrasul de naştere italian apostilat la Ufficio Legalizazzioni al prefecturii de care apartineti,
în original şi copie;
- actele dvs. de identitate, ale parintilor, in original si copie
- certificatele dvs. de nastere, in original si copie.

Puteti citi mai multe aici:

[ link extern ]