avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice OUG 34/2006 -conciliere privind plata contract la ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

OUG 34/2006 -conciliere privind plata contract la finalizare

[editat de moderator -multumesc pentru intelegere].
La OUG nr. 34/2006 privind achizitiile publice, atunci cand se termina contractul iar beneficiarul nu plateste la prestator trebuie conciliere sau nu ??

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2012
vlad nicolae, moderator
Cel mai recent răspuns: MioaraOancea , utilizator 09:50, 6 Martie 2012
Procedura prealabila este reglementata ca o conditie de exercitare a dreptului la actiune, neîndeplinirea ei fiind sanctionata conform dispozitiilor art 109 al 2 cod procedura civila."ART. 109
(2) Sesizarea instantei se poate face numai dupa indeplinirea unei proceduri prealabile, daca legea prevede in mod expres aceasta. Dovada indeplinirii procedurii prealabile se va anexa la cererea de chemare in judecata"
Potrivit art. 7 alin. (6) din Legea nr. 554/2004, in situatia contractelor de natura administrativa, cazul contractelor de achizitii, procedura prealabila ce urmeaza a fi indeplinita, imbraca forma concilierii prevazuta in cazul litigiilor comerciale, fiind aplicabile in mod corespunzator prevederile art. 720¹ Cod procedura civila.
Aceasta procedura poate fi considerata indeplinita, chiar daca din corespondenta purtata intre parti lipseste invitatia expresa la conciliere, scopul urmarit de legiuitor fiind atins in conditiile in care, din aceasta corespondenta rezulta fara echivoc, atat incercarea reclamantului de solutionare pe cale amiabila a litigiului aparut, cat si comunicarea catre parat a pretentiilor banesti formulate, cu indicarea temeiului legal al acestora.

Totusi, potrivit acestei proceduri prev de art 720/ 1 alin 2 cod procedura civila, reclamantul va convoca partea adversa comunicându-i în scris pretentiile sale si temeiul lor legal, precum si toate actele doveditoare pe care se sprijina acesteia, iar potrivit alin 3 al art 720/ 1 cod procedura civila „data convocarii pentru conciliere se va fixa mai devreme de 15 zile de la data primirii actelor comunicate potrivit aliniatului 2”;

Pentru termene consultati www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura concilierii directe conform art. 720 ind. 1 cod procedura civila cosmincozma cosmincozma Buna ziua. Doresc sa intreb daca procedura concilierii directe prevazuta in CPC art. 720/1 se poate desfasura si postal? Adica prin scrisoare recomandata cu ... (vezi toată discuția)
Procedura medierii gabrieladina gabrieladina am introdus o cerere de chemare in judecata, 2 saptamani mai tarziu am primit citatia. In citatie este aratat locul si ora judecatii precum si\"CU MENTIUNEA ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta dintre convocare si convocare la conciliere? Lumy_lex Lumy_lex Buna ziua, sunt jurist de o saptamana si nu prea inteleg ce mi se cere (colegele nu prea imi explica, nu au rabdare). As dori sa imi spuneti diferenta dintre ... (vezi toată discuția)