Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... peroada de munca de dinaintea contractului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

peroada de munca de dinaintea contractului

Buna.am o intrebare.
am inceput sa lucrez la o firma din 6 februarie dar contractul sa facut incepand cu data de 21 februarie.ieri sau dat salariile si eu am fost platita doar incepand cu data de 21pe .perioada de 6-20 nu mi sa dat nici un ban chiar daca am fost la munca zi de zi 8 ore si am muncit. ce sa fac?este obligat angajatorul sa plateasca aceasta perioada?
Da este obligat, si este pasibil si de amenda pentru ca ai inceput activitatea fara a avea un CIM incheiat.
multumesc mult.imi puteti spune unde gasesc ceva scris despre problema asta?
Codul muncii
Art. 16. - (1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului. Forma scrisa este obligatorie pentru incheierea valabila a contractului.
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260. - (1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:

f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.......
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......

Art.9 din HG nr.500/2011:
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
......
va multumesc mult pt raspunsuri.o zi buna tuturor.