Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa cat timp angajatorul trebuie sa ti incheie un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa cat timp angajatorul trebuie sa ti incheie un contract?

lucrez de 3 luni si contractNU!!!!!!!!!!!!!
Lipsa unui contract individual de munca si nerespectarea prevederilor legale ce impun incheierea unui contract individual de munca prezinta riscuri atat pentru persoana care presteaza munca, cat si pentru beneficiarul acesteia.
Prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei conform prevederilor art.260, alin.1, lit. f Codul muncii.
Cabinet de Avocat Feraru Diana, Avocat
1. C.i.m. se incheie anterior inceperii activitatii.
art.16 C.mun.
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului. Forma scrisa este obligatorie pentru incheierea valabila a contractului.
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.

2. Munca prestata fara a avea incheiat un contract individual de munca constituie "munca la negru", sanctionata drastic de catre ITM.
art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

3. Neincheierea unui contract de munca de catre angajator poate fi sesizata ITM-ului/Inspectiei Muncii.
Buna Ziua.Sunt si eu cam in aceeasi situatie,de o luna si jumatate nu am un contract de munca.Mentionez ca am scoala profesionala de constructii specializarea Constructor Finisor precum si liceul absolvit dar fara bacalaureat.Firma in cauza,se ocupa de import pal melaminat(blaturi de bucatarie,accesorii etc)si mi-au propus incadrarea in munca ca necalificat.Sarcina mea,ca sa dau detalii pentru o informare buna,era sa construiesc expozitoare din blaturi , sa fac diverse mostrare din melamina(asta insemnand sa pun etichete pe spatele melaminelor) si sa fac anumite cataloage de prezentare pentru agenti.Am refuzat incadrarea ca necalificat si am propus cautarea unei solutii pt a fi incadrat ca muncitor calificat.De o luna sunt trimis de la director la celalalt director(unul e patronul,celalalt este tot un director,se ocupa de acte,salarii samd)fara nicio...informare,daca se poate,cum se poate...
Si in cazul dvs. se aplica dispozitiile aratate mai sus. Prestati activitati lucrative fara contract de munca, ceea ce reprezinta contraventie. Ar trebui reglementata situatia dvs. urgent cu angajatorul.
Art.16 C.mun.
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului. Forma scrisa este obligatorie pentru incheierea valabila a contractului.
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
....

Prestarea muncii fara intocmirea formelor legale, respectiv fara intocmirea contractului individual de munca constituie "munca la negru".

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

Neincheierea unui contract de munca de catre angajator poate fi sesizata ITM-ului/Inspectiei Muncii.