Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat unic si administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat unic si administrator

Buna ziua,

Asociatul unic al unui SRL este si administrator prin actul constitutiv.
Intrebare: Datoreaza contribuitii la cas, sanatate, somaj ?

Multumesc anticipat!
Da, in situatia in care sunteti si angajata firmei. Atunci contributiile vor fi varsate in baza contractului de munca. Daca nu sunteti angajata, adica nu primiti nici un ban, nu trebuie sa platiti nimic. Veti incasa dividende si veti plati impozitul aferent.
Multumesc!
asociatul firmei daca nu are calitate de salariat si realizeaza venituri din dividente plateste si la sanatate si la CAS nu se mentioneaza unde sa aiba calitatea de salariat in firma lui sau la altii.

olden, utilizator