Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PLATA SALARIAT incetat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PLATA SALARIAT incetat

Contractul unui salariat este incetat cu data de 03.01.2012, ceea ce inseamna ca ultima zi lucrata este 30.12.2011. Intrebarea mea este: Salariatului ii sunt platite si zilele de 01 si 02 ianuarie 2012?! Cu aceste 2 zile i se constiuie baza de calcul?? Va rog frumos, un raspuns sigur si corect! Multumesc!
Zilele de 01 si 02 ianuarie sunt sarbatori legale , iar ultima zi lucrata este 30.12.2011 fiind vinerea.
Bineanteles ca sunt platita si 1 si 2 deoarece contractul inceteaza incepand cu data de 3 ianuarie. Sarbatorile legale (cum e 1 si 2 ianuarie) sunt zile libere platite conform prevederilor Codului muncii.