Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre incadrarea in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre incadrarea in grad de handicap

Am depus dosar de acordare grad handicap la DGSAPC sect 6 cu toate actele cerute si dupa 35 zile primesc negare ca nu ma regasesc in legea762/31/08/2007 al MMFES SI ORDINUL 1922/19/11/2007 AL MSP.Culmea e ca in acest ordin ma regasesc la Litera D Afectiuni respiratorii (eu am BPOC cu insufucienta respiratorie Grava cu Oxigenoterapie la Domiciliu) deci nu am cum iesi din casa fara aparatul de oxigen.Desi trebuia conform legii evaluarea expertizei sa fie facuta la Domiciliu eu fiind Netransportabil,nu a venit nici o Comisie acasa.Acum Va intreb: In lege este stipulat la alin.de mai sus ca Persoanele pina la 23 de ani beneficiaza de handicap cu Boala mea.Eu daca am 60 ani si sunt bolnav de aceeasi boala de ce nu ma incadrez?Este vreo diferenta intre un Tinar si Batran vorbim din punctul bolii care este aceeasi la cei 2.Nu sunt lamurit.Mi sa spus ca este boala, nu handicap.Dar cei pina la 23 de ani si peste inseamna ca nu sunt bolnavi si atunci de ce primesc gradul si pers.mai in varsta nu?Legea nu este pentru toti?Astept o lamurire va rog. Numai la noi Legile sunt pentru prosti desteptii le ocolesc. Va multumesc f mult.Cu stima...
Evaluarea gradului de handicap respirator se face pt. aceasta afectiune doar in cazul in care BPOC este cronica contractata precoce (copilarie, adolescenta pâna
26 ani), si care determina tulburari functionale permanente sau care risca sa devina
permanente.Probabil ca la dvs. boala nu a debutat din copilarie/ tinerete ( ati fost fumator?)ci la maturitate.
Aceasta este legea ,considera handicap doar boala care s-a instalat devreme si nu mai are sanse de vindecare...
Boala este IREVERSIBILA deci ce sanse de viata mai au cei ca mine?Eu consider aceasta lege o CONDAMNARE LA MOARTE,deoarece fiind inafara Societatii nu mai avem nici un drept fiindca nu ne incadram nicaieri.Mai bine sa dea legea cu EUTANASIEREA ca tot aia este.Daca nu mai poti munci si nu esti asigurat nu ai nici un drept iar CONSTITUTIA prevede ca orice persoana are drepturi GARANTATE, CARE NU SE REGASESC NICAIERI cum au fost votate aceste legi?Nu este corect dar totusi ce sanse mai am eu?Poate SINUCIDERE?
Medicii stiu asta dar de frica sa nu-si piarda posturile tac din gura si dau vina pe lege.O lege care condamna o multime de oameni ca eu nu sunt singurul.Sunt sute care nu stiu ce este INTERNETUL si cum sa-si spuna necazurile.Dar asta este.Nu trebuie sa murim cind vor GUVERNANTII.Voi cere HELP INTERNATIONAL LA TOATE FORURILE INTERNATIONALE,si la tv-urile de afara le voi posta ca in Romania se practica GENOCID mascat prin Lege ca asta e.Sa vina sa citeasca legile noastre si sa spuna ca nu este adevarat.Unde sunt Drepturile OMULUI la care Romania a semnat?
P,S. Imi cer scuze de limbaj dar sunt foarte suparat din cauza situatiei fara nici o iesire din acest cerc vicios.Cu multa stima....Oricum nu aveti ce raspuns sa-mi dati la cele de mai sus Cu Bine
Incercati sa abordati unul dintre parlamentarii locali care va reprezinta,doar au cabinete in teritoriu si acorda audiente cetatenilor carora le-au cerut votul ,prezentati un memoriu cu problema dvs.Acestia pot sa puna ""pe tapet problema,adresand interpelari in Parlament ministrilor de resort,respectiv min. m-cii min.sanatatii sau pot sa propuna modificarea legii in comisia de sanatate.Nu uitati ca se apropie alegerile si poate percuteaza mai rapid,vrand sa castige cateva voturi in plus,stiti la ce ma refer.Sincer imi pare rau ca va aflati in aceasta situatie,dar eu personal nu pot sa va ajut mai mult.Va doresc multa sanatate si putere sa rezistati!
Buna seara,

Si sotul meu (65 ani)are aceeiasi problema , BPOC stadiul 4 foarte sever ,face oxigenoterapie la domiciliu , nu este deplasabil caci este dependent de aparatul de oxigen ,si nu-l incadreaza in gradul de handicap grav cu insotitor caci nu l-a dobandit in tinerete pana la 23 ani asa cum prevede legea!
Oameni buni , suntem in anul 2015 si peste tot scrie ca se moare de BPOC , si comisia nu vrea sa-l incadreze la gradul de handicap grav cu insotitor!
Va rog , poate ma ajuta cineva , ce as putea sa fac?
D-ul Sandu-2000 , dvs cum ati rezolvat probșema?

Va multumesc anticipat!
O seara buna tuturor!