Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lncadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lncadrare in grad de handicap

am mai pus aceasta intrebare si nu mi-a raspuns nimeni....si de aceeia mai intreb..
Sotul meu are BPOC stadiul IV , este dependent de aparatul de oxigen... si a fost incadrat in gradul de handicap accentuat pe motiv ca nu il are din copilarie asa cum prevede legea ...Sotul meu are 65 de ani si este pensionar la limita de varsta cu o pensie de 660 ron si este nascut in anul 1950 , intr-o familie de tarani cu cinci copii, Cum pot eu sa dovedesc ca a inceput acest BPOC inca din copilarie?
Starea in care este e foarte grava ...mi s-a spus ca este o invaliditate , da , dar el este pensionar la limita de varsta cum sa ia pensie de invaliditate?
Va rog din suflet , ajutati-ma , nu stiu ce sa fac , unde sa ma adresez ...
Va rog , cine stie sau a trecut prin asa ceva ,raspundeti-mi si mie..
Daca sunteti nemultumtita de gradul acordat,aveti dreptul sa depuneti contestatie la comisia superioara de expertiza medicala persoane cu handicap