Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Macheta unui website - activ necorporal amortizabil?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Macheta unui website - activ necorporal amortizabil?

Buna seara,

Vreau sa infiintez un SRL-D, a carei activitate va fi exclusiv online, de genul site de informare. Investitiile in active corporale si necorporale trebuie sa aiba o pondere de minim 40% din totalul cheltuielilor eligibile.
In ghidul aplicantului, la investitii necorporale se specifica: brevete, licenţe, mărci comerciale şi alte drepturi şi active similare(francize, etichetare ecologică, etc.).

1.Pot considera macheta website-ului ca fiind investitie necorporala?

2.Din experienta dvs., macheta unui website este un activ amortizabil?

Va multumesc!
OMFP 3055/2009

8.2.2. Imobilizări necorporale
Recunoașterea imobilizărilor necorporale

72. - (1) O imobilizare necorporală este un activ identificabil, nemonetar, fără
suport material și deținut pentru utilizare în procesul de producție sau furnizare de
bunuri sau servicii, pentru a fi închiriat terților sau pentru scopuri administrative.
(2) O imobilizare necorporală îndeplinește criteriul de a fi identificabilă când:
a) este separabilă, adică poate fi separată sau divizată de entitate și vândută,
transferată, autorizată, închiriată sau schimbată, fie individual, fie împreună cu un
contract corespunzător, un activ identificabil sau o datorie identificabilă; sau
b) decurge din drepturi contractuale sau de altă natură legală, indiferent dacă
acele drepturi sunt transferabile sau separabile de entitate sau de alte drepturi și
obligații.

(3) O entitate controlează o imobilizare dacă entitatea are capacitatea de a
obține beneficii economice viitoare de pe urma resursei și de a restricționa accesul
altora la acele beneficii.
Beneficiile economice viitoare care decurg dintr-o
imobilizare necorporală pot include venitul din vânzarea produselor sau serviciilor,
economisiri de costuri sau alte beneficii rezultate din utilizarea imobilizării de către
entitate.
(4) Anumite imobilizări necorporale pot fi păstrate în sau pe un obiect fizic, cum
ar fi un compact-disc (în cazul unui software), documentație legală (în cazul unei
licențe sau al unui brevet) sau peliculă. Pentru a stabili dacă o imobilizare care
încorporează atât elemente corporale, cât și necorporale ar trebui tratată ca
imobilizare corporală sau ca imobilizare necorporală, o entitate evaluează care
element este mai semnificativ.
De exemplu, software-ul pentru un utilaj
computerizat care nu poate opera fără acel software specific se include în valoarea
acelei imobilizări corporale. Același lucru este valabil și pentru sistemul de operare
al unui computer. Atunci când software-ul nu este parte integrantă a hardware-ului
respectiv, software-ul este tratat ca imobilizare necorporală.
.....
74. - În cadrul imobilizărilor necorporale se cuprind:
- cheltuielile de constituire;
- cheltuielile de dezvoltare;
- concesiunile, brevetele, licențele, mărcile comerciale, drepturile și activele
similare, cu excepția celor create intern de entitate;
- fondul comercial;
- alte imobilizări necorporale;
- avansurile acordate furnizorilor de imobilizări necorporale; și
- imobilizările necorporale în curs de execuție.
.....

Concluzie:

Ceea ce reprezinta o imobilizare pentru o societate, poate sa reprezinte o cheltuiala sau un stoc pentru alta.
Inregistrarile contabile trebuie sa se bazeze pe informatii complete cu privire la tranzactiile derulate de fiecare in parte.

Daca va propuneti sa vandeti produse/marfuri prin intermediul site-ului (magazin online), deci cheltuielile efectuate cu achizitia lui, genereaza beneficii economice viitoare, atunci el este inregistrat ca imobilizare necorporala.
Costul achizitiei/realizarii site-ului se recupereaza prin includerea amortizarii in cheltuielile de exploatare.
In baza prevederilor pct. 81 alin. 3 din Reglementari, site-ul se amortizeaza pe durata prevazuta pentru utilizarea lui de catre societate.

Daca site-ul se revinde, nu va fi inregistrat ca o imobilizare necorporala, deoarece nu va fi folosit de societate pentru beneficii viitoare.
In acest caz, contravaloarea site-ului se include in cheltuieli.

Cornelia Tulpan, Contabil