avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua.M-am angajat ca o frirma anul tercut in 20-02-2011.In data de 28 februarie am fost anuntata verbal ca punctul de lucru unde lucrez se va desfiinta.Ultima zi lucrata in cadrul acestei firme a fost 01-03-2011.Mi s-a comunicat voi fi contactata cu privire la actele pentru jomaj si lichidarea.Dupa o saptamana am sunat la contabila firmei sa vad ce se intampla cu actele mele si mi-a spus ca nu s-a luat inca o decizie in ceea ce ma priveste si ca dansa nu ma poate ajuta fara acordul conducerii.De lichidare nu stiu nimic.
In acest caz ce drepturi am..unde trebuie sa ma adresez si ce trebuie facut?Mentionez ca stiu ca au avut ceva probleme financiare dar am vb cu dansii au spus ca se va rezolva..ca sunt platite toate taxele si impoz pt mine insa eu nu cred.Preaviz nu am semnat,demisie nu am semnat.
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2012
simplitate, utilizator
Cel mai recent răspuns: simplitate , utilizator 19:30, 12 Martie 2012
Daca preavizul a inceput in 01.03.2012 , atunci ultima zi a acestuia este data de 28 .03.2012 ... termenul de depunere a actelor la somaj este de 10 zile de la data incetarii c.i.m. in conditiile in care doriti ca plata ndemnizatiei sa se faca de la data incetarii c.i.m.
freeelis a scris:

Daca preavizul a inceput in 01.03.2012 , atunci ultima zi a acestuia este data de 28 .03.2012 ... termenul de depunere a actelor la somaj este de 10 zile de la data incetarii c.i.m. in conditiile in care doriti ca plata ndemnizatiei sa se faca de la data incetarii c.i.m.


Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar brut 640 lei in 2011 gina-s gina-s am descoperit ca salarul meu brut in octombrie 2011 este de 640 lei se poate? (vezi toată discuția)
Incetare suspendare in revisal andreeat13 andreeat13 Daca suspendarea inceteaza in 01 ianuarie 2014 cand trebuie inregistrata in Revisal, avand in vedere ca 01 si 02 sunt zile libere oricum, iar 03 ianuarie este ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal ady09 ady09 buna ziua. in cazul in care am un angajat pe perioada determinata la care data expirarii contractului a fost 01.03.2012, in cat timp trebuie facute operatiile ... (vezi toată discuția)