Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatia poate sa fie atacata de fratele vitreg?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatia poate sa fie atacata de fratele vitreg?

buna ziua!
am urmatoarea problema: fiul meu a primit,prin donatie, de la tatal sau un apartament. Dupa data donatiei am divortat, sotul meu s-a recasatorit si are un al doilea copil din aceasta casatorie.
al doilea copil are vreodata vreun drept asupra apartamentului fiului meu? poate sa atace donatia? VA MULTUMESC!
De regula nu, el neavand vocatie succesorala, chiar daca, cel mai probabil prin actul de donatie, de cele mai multe ori se incalca rezerva succesorala.
ambii copii au vocatie succesorala la mostenirea tatalui dupa stiinta mea.