Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

suntem 4 frati si fiecare am primit cate o casa de la parintii nostri. fratele meu e in proces cu fosta sotie pentru casa parinteasca, dar pe care au act de vanzare cumparare #-o.Casa a fost "cumparata" prin credit pe suma de 130.000lei(banii s-au cheltuit...rata lunara a fost si e platita de fratele meu), suma de 130. 000 a fost virata la tata in cont si tot prin virament bancar tata le-a dat banii lor (fratelui si sotiei) inapoi. in baza actelor de la banca fratele poate recupera macar 70-80 % din suma?? il ajuta daca declaram si noi bunurile primite de la parinti?
Nu cred sa aiba vreo sansa... actele sunt beton, femeia poate dovedi clar ca pretul s-a platit, doar au facut si credit la banca pt asta.. Daca vrea casa in totalitate, fratele va trebui sa preia si sa plateasca ratele la banca pana acopera creditul.
Mai departe.. exista dovada ca tata le-a dat niste bani ( o gramada) prin virament.. pot fi o donatie pt fiu sau pt amandoi, dar sunt bani ce s-au cheltuit in casa, de comun acord de amandoi... sau pot fi bani dati imprumut si pot fi ceruti de tata inapoi.
gi-jane2, moderator
multumesc. :luck: