Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stimulent de insertie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stimulent de insertie

Buna ziua,
Daca sunt in concediu de crestere copil si vreau sa ma intorc la locul de munca inainte de a implini copilul 1 an pt a beneficia de acel stimulent de inserie cu cat timp inainte trebuie solicitat acesta? dar asta presupune intoarcerea la locul de munca cu 3 luni inainte sau cu 1 luna si unde trebuie sa anunt?
Va multumesc!
Legea nu prevede un termen, important este sa fii opat pentru ICC un an de zile,sa va reluati serviciul inainte de a implini copilul un an de zile si atunci puteti beneficia de stimulentul de insertie in suma de 500 lei pana la implinirea varste de 2 ani a copilului;
Se face cerere la angajator pentru reluarea activitatii,reluati activitatea,angajatorul va elibereaza o adeverinta precum ca ati reluat activitatea la data de...
Cu aceasta adeverinta, cu copie de pe actul de identitate, Mergeti la AJPIS, COMPLETATI O CERERE DE RENUNTARE LA ICC SI ACORDAREA DE STIMULENT de insertie;
STIMULENTUL DE INSERTIE SE ACORDA CU ZIUA URMATOARE RELUARII ACTIVITATII!
sanatate!!!