Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinerea stimulentului de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinerea stimulentului de insertie

In momentul de fata sunt in concediu de ingrijire copil cu optiunea pentru 1 an. Ce demersuri trebuie sa fac pentru obtinerea stimulentului de insertie avand in vedere faptul ca ma intorc la serviciu inainte de implinirea a 1 an de la nasterea copilului, dar doresc sa imi schimb locul de munca.
Multumesc anticipat.
andrioana, utilizator
In situatia reluarii activitații inainte de împlinirea vâstei de 1 an al copilului (opțiunea 1), trebuie sa depuneți la Agenția judeteana pentru plati și inspecție socială o cerere pentru sistarea plații ICC și acordarea stimulentului de insertie, precum și o adeverință de la angajator din care să rezulte data reluarii activității generatoare de venituri impozabile. Stimulentul de insertie se acordă până la împlinirea vârstei de 2 ani a copilului și este în cuantum de 500 lei
1. Dupa ce faceti ce vi s-a spus mai sus puteti sa va schimbati locul de munca oriunde doriti dvs.

2. Stimulentul de insertie il primiti pe perioada in care aveti salariu indiferent de locul de munca, de felul CIM sau de marimea salariului.