avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită POPRIRE VENITURI - AVALIZARE BO
Discuție deschisă în Executare silită

POPRIRE VENITURI - AVALIZARE BO

buna seara
sunt asociat intr-o firma srl cu 10% actiuni si in anul 2009 am avalizat un bilet la ordin in alb pt o firma de leasing
in anul 2011 firma de leasing a ridicat masina pt neplata ratelor
anul acesta am primit o inffintare de poprire a salariului in valoare de 10445 lei, valoarea ratelor neachitate
mentionez ca societatea mea este in procedura de insolventa
va intreb ce suma sunt eu obligata sa platesc societatii de leasing avand doar 10% din actiuni si nu am fost nici administratorul societatii
Cel mai recent răspuns: Dumitru DASCÃLU , Avocat 18:27, 8 Martie 2012
avalizarea unui bilet la ordin reperzinta o asumare a unei obligatii de garantie in cazul in care emitentul refuza plata B.O.
Puteti fi executata ca avalist pentru intreaga suma pentru care a fost emis B.O.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilete la ordin - contract predare leasing DOINEX CONSULTING DOINEX CONSULTING Buna ziua, doresc sa preiau o masina in leasing ca persoana juridica, s-a aprobat dosarul, insa firma de leasing doreste de la mine bilete la ordine ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin avalizat WEO WEO Rog sa imi spuna cineva ce inseamna bilet la ordin avalizat - in sensul ca garanteaza cu afacerea. In caz de neplata raspunde cu toate activele firmei? In caz ... (vezi toată discuția)
Investire bo Mirel1 Mirel1 Am investit un BO pentru ai recupera niste bani.Biletul avea completata data emiterii(acum 2 ani), numele firmei mele la beneficiar ,semnatura emitentului ... (vezi toată discuția)