Forum Discuţii juridice Executare silită POPRIRE VENITURI - AVALIZARE BO
Discuție deschisă în Executare silită

POPRIRE VENITURI - AVALIZARE BO

buna seara
sunt asociat intr-o firma srl cu 10% actiuni si in anul 2009 am avalizat un bilet la ordin in alb pt o firma de leasing
in anul 2011 firma de leasing a ridicat masina pt neplata ratelor
anul acesta am primit o inffintare de poprire a salariului in valoare de 10445 lei, valoarea ratelor neachitate
mentionez ca societatea mea este in procedura de insolventa
va intreb ce suma sunt eu obligata sa platesc societatii de leasing avand doar 10% din actiuni si nu am fost nici administratorul societatii
avalizarea unui bilet la ordin reperzinta o asumare a unei obligatii de garantie in cazul in care emitentul refuza plata B.O.
Puteti fi executata ca avalist pentru intreaga suma pentru care a fost emis B.O.