Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arestarea preventiva pt trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arestarea preventiva pt trafic de droguri

ce se intampla dupa expirarea termenului de 29 zile de arest preventiv cu un arestat?este transferat la un penitenciar dupa expirarea acestui termen?
se prelungeste
Se prelungeste, da, insa doar daca instanta considera ca motivele care au condus la luarea masurii arestarii preventive subzista, sau au aparut motive noi care impun in continuare mentinerea masurii.
Sunt următoarele posibilități:
1. Se prelungește sau se menține în funcție de faza procesuală în care se află respectivul dosar (urmărire penală sau judecată), dacă se impune;
2. Se înlocuiește cu altă măsură preventivă (obligația de a nu părăsii localitatea sau țara) sau se revocă când motivele nu mai subzistă;
În cazul 1 nu este transferat, rămâne în arest preventiv (adică unde e) până când hotărârea de condamnare este definitivă (dacă se prelungește (în timpul U.P.) și menține (în timpul judecății) atâta timp măsura), după ce hot. de condamnare este definitivă dacă îi rămâne un rest de executat este transferat într-un penitenciar.
sorana_sabau, utilizator
pana nu este trimis in judecata nu este depus la penitenciar.
atat timp cat nu s-a intocmit rechizitoriul mai sta pe arest si i se mai prelungeste mandatul.
multumesc.