Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchidere societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchidere societate

am o societate comerciala infiintata in ianuarie 2011 si nu am avut nici o activitate
daca as dori sa o inchid ce demersuri trebuie sa fac
Imi puteti trimite si mie un model de hotararea aga va rog frumos? sunt unic asociat si trebuie sa inchid firma. nu am activitate. Multumesc.
pentru cine are nevoie, sa ii fie de folos:

SC ......... SRL
CIF RO .........
sediu: ...adresa...

DECIZIE A ASOCIATULUI UNIC
Nr. 01/...data...

Subsemnatul, ..........., nascut la data de ............ in localitatea...., CNP ....., in calitate de asociat unic al S.C. ......... S.R.L., cu sediul social in localitatea ......, judetul ......, ....(adresa)..., inregistrata la Registrul Comertului din ....(orasul)....... sub nr. J ......., avand CUI RO ......, decid dizolvarea si lichidarea simultana a soc. S.C. .......... S.R.L. conform art. 235 si art. 227, alin(1), lit. d) din Lg. 31/1990.
Totodata declar ca soc. nu are datorii la stat, la furnizori si nu este in faliment.
Dupa dizolvare si lichidare soc urmeaza sa se radieze.

Data: ....... Asociat unic

Modelul de hotarare a asociatilor GIE pentru dizolvare si lichidare societate fara nici un fel de activitate. este valabil modelul pe care l ati postat si pentru o firma cu doi asociati? Daca nu e, de unde o obtin? Si fara lichidator?