Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Proprietate intelectualã comunã?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Proprietate intelectualã comunã?

Dreptul de proprietate intelectuala pentru un bun poate fi detinut de 2 entitati fiscale?
Concret, o PFA si o SC pot detine impreuna un website, cu toate drepturile de proprietate? Nu este vorba despre comert online, NU se comercializeaza bunuri.

Au ambele entitati posibilitatea de a obtine venituri din exploatarea website-ului?
Da, fiind o opera comuna drepturile de proprietate intelectuala apartin coautorilor. Daca veniturile din exploatarea Website-ului sunt venituri din proprietate intelectuala, pot fi impartite intre autori, potrivit conventiei dintre ei, modului de realizare a operei respective (in colaborare sau fiecare a efectuat ceva distinct etc.)