Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dupa un partaj amiabil se mai poate razgandi vreunul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dupa un partaj amiabil se mai poate razgandi vreunul dintre soti?

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:
am hotarat sa divortam amiabil, sotul o sa-mi cedeze partea lui (adica jumatate) din bunurile obtinute in timpul casatoriei.
INTREBARE: dupa pronuntarea divortului poate sa se razgandeasca si sa vrea inapoi jumatatea lui de casa? Exista vreo portita legala ca el sa poata face acest lucru?
Acum, teoretic, nu se pune problema ca s-ar razgandi dar, in timp, poate ii vin alte idei si vreau sa ma asigur ca nu mai are nicio sansa de-a recupera ce da acum de bunavoie .
Va multumesc anticipat!
ca sa nu se razgandeasca trebuie sa nu va faca nici donatie nici act de vanzare-cumparare. consultati un avocat la cazul in speta deoarece solutii exista
va multumesc! eu ma gandeam ca, la un partaj amiabil imi cedeaza jumatatea lui in fata notarului si atat . daca nu imi face nici donatie nici act de v-c, cum poate sa-mi dea legal aceasta parte/
va multumesc, din nou!