Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort +partaj,minor 15 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort +partaj,minor 15 ani

In situatia unui divort+partaj, cu un copil minor de 15 ani.
Partile au apelat la un mediator s-au inteles si au ajuns la un acord in cea ce priveste desfacerea casatoriei sub toate aspectele ce deriva din aceasta actiune,atat in privinta numelui,planul parental,pensia alimentara,domiciliul copilului,etc.
Deasemenea s-a ajuns la un acord si in cea ce priveste partajul,dar parintele care paraseste domiciliul,doreste introducerea unei clauze in continutul acordului prin care cedeaza copilului cota parte ce-i revine din locuinta.
Intrebarea care se pune este:Cum ar trebuii sa fie formulata o astfel de clauza,in Acordul de mediere si care ar fii temeiul legal,astfel incat instanta sa se pronunte in hotararea pe care o va da, ca aceasta cota parte de locuinta sa fie trecuta direct in proprietatea copilului,in baza careia sa se poata face publicitatea imobiliara, respectiv inscrierea in Cartea funciara a dreptului de proprietate a copilului,fara sa mai fie nevoie de alte acte intre parinte si copil,cum ar fii de exemplu donatia,act de vinzare-cumparare,etc
Va multumesc..
nu poate sa cedeze nimic decat dupa partaj. pana atunci sunt in indiviziune, iar fara partaj raman asa.doar dupa partaj se poate.consultati un avocat la cazul in speta