Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Donatia din timpul casatoriei este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Donatia din timpul casatoriei este irevocabila chiar ...

Buna ziua! Donatia din timpul casatoriei este irevocabila chiar daca este facuta dupa introducerea divortului? Ce drepturi am in jumatatea donata de fostul sot si ce as putea face sa delimitez pentru a avea liniste? Pot face act de vanzare cumparare fiului meu? Multumesc anticipat!

Donatia intre soti e revocabila in timpul casatoriei.
nu inteleg, sotul v-a donat dupa ce a introdus divortul ?
Multumesc pentru raspuns! Mi a donat jumate dintr o casa batraneasca in timpul divortului ....ca sa nu plec...nu are serviciu..pentru a plati eu totul aici. Acum vrea inapoi. Eu am introdus din cauza ca are probleme cu alcoolul. S a pronuntat anul trecut in noiembrie divortul.
karina silvia, utilizator
S a pronuntat anul trecut in noiembrie divortul.

Daca sunteti deja divortati, nu mai poate revoca donatia.
Ca sa aveti liniste, va trebui sa va mutati si sa faceti partajul. Dati-i partea dvs si sa va dea sulta.
gi-jane2, moderator