avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Donatia din timpul casatoriei este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Donatia din timpul casatoriei este irevocabila chiar ...







Buna ziua! Donatia din timpul casatoriei este irevocabila chiar daca este facuta dupa introducerea divortului? Ce drepturi am in jumatatea donata de fostul sot si ce as putea face sa delimitez pentru a avea liniste? Pot face act de vanzare cumparare fiului meu? Multumesc anticipat!



Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:49, 24 Aprilie 2021
Donatia intre soti e revocabila in timpul casatoriei.
nu inteleg, sotul v-a donat dupa ce a introdus divortul ?
Multumesc pentru raspuns! Mi a donat jumate dintr o casa batraneasca in timpul divortului ....ca sa nu plec...nu are serviciu..pentru a plati eu totul aici. Acum vrea inapoi. Eu am introdus din cauza ca are probleme cu alcoolul. S a pronuntat anul trecut in noiembrie divortul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Aprilie 2021
karina silvia, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
S a pronuntat anul trecut in noiembrie divortul.

Daca sunteti deja divortati, nu mai poate revoca donatia.
Ca sa aveti liniste, va trebui sa va mutati si sa faceti partajul. Dati-i partea dvs si sa va dea sulta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj... georgeta_bursuc georgeta_bursuc Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns in privinta partajului. Pe scurt: am cumparat un ap. in timpul casatoriei cu bani din donatia mamei mele, ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament dobandit inainte de casatorie vb1 vb1 Inainte de casatorie, sotul a dobandit un apartament pe care dupa casatorie, l-a donat in proportie de 50% sotiei (cu drept de instrainare a partii sale). Pe ... (vezi toată discuția)
Evacuare sot neproprietar Trifan Bogdan Trifan Bogdan Cum trebuie procedat pentru evacuarea sotului nepropriate in caz de divort? O doamna a introdus cerere de divort si pe langa desfacerea casatoriei doreste ca ... (vezi toată discuția)