Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... actiune in justitie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

actiune in justitie

Buna seara In cazul in care au trecut 4 ani mai pot deschide actiune in justitie pentru :
-inscrisuri false in carnetul de munca,sub semnatura privata
-neglijenta in serviciu si in functie
-abuz in serviciu si in functie
Se pot cere daune materiale pentru aceste fapte si daca trebuie sa platesc ceva din daunele cerute ?
Mentionez ca firma respectiva inca mai lucreaza.Multumesc !
As vrea sa stiu aceste fapte sunt de natura penala , civila sau contaventionala /
In cuprinsul art. 122 Cod penal sunt prevazute termenele de prescriptie a raspunderii penale. Ele sunt stabilite separat pentru persoana fizica si juridica.
Faptele la care va referiti sunt fapte care atrag raspunderea penala a celui care le-a savarsit .. insa
acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Prin urmare, trebuia depusa mai intai o plangere penala si apoi sa va fi constituit parte civila pentru obtinerea unor daune.