Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imi trebuie casa de marcat sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imi trebuie casa de marcat sau nu?

buna ziua. am o mica societate a carei obiect de activitate il reprezinta comert cu ridicata nespecializat.am inchiriat un spatiu pentru depozitare cod caen 5210 si pentru codul caen 4778. pe lana cele doua coduri am si 4799. eu vreau sa distribui produse de curatenie din usa in usa. trebuie sa am o casa de marcat mobila pentru activitatea 4779?
comertul cu amanuntul prin comis-voiajori si comertul prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda; este una din exceptiile din OG 28 din 25 03. 1999 obliga atat vanzatorii care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul cat si prestatorii de servicii sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale. Da va trebuie o casa de marcat pe care o veti utiliza in regim ambulant /volant.