Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare in scopuri de TVA dupa schimbare sediu ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare in scopuri de TVA dupa schimbare sediu social firma

Buna ziua,

Referitor la OMFP nr. 1984/2011 prin care pentru a inregistra o firma in scopuri de TVA este necesara verificarea de catre organele fiscale a existentei faptice a sediului social al firmei, am urmatoarea intrebare:

In cazul in care se efectueaza vanzarea unei firme/cesiunea partilor sociale a unei firme care este deja inregistrata ca platitoare de TVA si se schimba sediului social al firmei, se aplica OMFP nr. 1984/2011? Este nevoie de un control al organelor fiscale pt verificarea existentei faptice a noului sediu social?

Astept cu interes raspunsurile dvs.
Multumesc,
nu, schimbarea sediului unei firme deja inregistrate ca platitor de tva nu inseamna o noua procedura de verificare
Multumesc pt raspuns!