avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chemare in judecata a doua oara!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chemare in judecata a doua oara!

Buna ziua!
As dori sa-mi spuneti daca am ceva de pierdut in instanta, daca la primul proces deschis de mine nu am platit taxa de timbru, iar daca deschid alt proces, cu aceleasi cerinte, dar cu alta formulare, mult mai complexa!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:53, 10 Martie 2012
~ Conținut șters la cerere ~
s-a anulat pentru ca nu am platit taxa de timbru
Este ca si cum nu ati fi deschis procesul.
Aveti insa grija ca daca isi angajeaza avocat partea adeversa si faceti la fel veti plati cheltuieli de judecata de aceasta data...
~ Conținut șters la cerere ~
Da, referitor la termenul de prescriptie ar trebui sa aveti grija.
Eu m-am gandit ca este vorba de un proces de partaj...si nu ar fi fost probleme deosebite decat in caz exceptional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj-neplata taxei de timbru, consecinte dorel13 dorel13 La un proces de partaj, cel care a deschis procesul nu a platit taxa de timbru fapt pentru care nu s-a mai judecat nimic. Daca se inchide acest dosar se mai ... (vezi toată discuția)
Actiune civila in instanta Ghdana Ghdana Buna ziua.As dori sa aflu daca este legală o actiune civila introdusă la judecatorie cu aceleasi cauza reclamant parat din moment ce cu 6 luni in urma s-a ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru judiciar partaj mihaelamariaana mihaelamariaana Avem trei persoane A,B si C care detin in comun un bun imobil. \\"A\\" deschide actiune de partaj judiciar, plateste taxa de timbru(de 3%) iar la proces ... (vezi toată discuția)