Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte propietate disparute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte propietate disparute

Bunici mei au decedat acum 3 ani de zile si asi vrea sa demar#-oez succesiunea dar ma lovesc de o mare problema nu gasesc nici un act de la casa si nici de la pamant ce pot sa fac? Va rog un raspuns urgent#-o
La primaria unde se plateau impozitele pe teren ar trebui sa se afle in arhivele lor o copie a actelor de proprietate.
O alta solutie ar fi sa incercati la Arhivele Nationale.
La primaria respectiva nu am gasit nimic,miau spus ca nu au nici un act:(,iar la arhivele nationale inca nu am incercat,dar pe cale judecatoreasca pot face ceva?
Nu puteti pe cale judecatoreasca. Faceti un istoric de rol fiscal poate va Ajuta macar sa stiti anul in care bunicii dvs au dobandit proprietatile, apoi incercati in functie de situarea bunurilor la Arhivele Nationale, daca aveau apartament la DAFI, etc...
in registrul agricol al primariei - este un documente pastrat de-a lungul anilor, iar in situatia in care acesta se reanoieste, cel vechi se pastreaza in arhiva - se pastreaza evidenta tuturor gospodariilor comunei, cu date referitore la nume, prenume titular, sotie, copii, nepoti (in cazul in care acestia locuiesc cu parintii lor in aceiasi gospodarie cu ... parintii), etc, si a proprietatilor pe care le are ( au avut) in posesie, casa, teren, si dupa care, se calculeazaa si achita impozitul, acolo solicitati datele in cauza, iar daca in cel mai rau caz, au un registru agricol nou infiintat in care nu sunt trecuti, solicitati registrul agricol vechi si vedeti pana in care an au fost trecuti si ce au avut in proprietate apoi, solicitati adeverinta pentru inceperea demersurilor in vederea executarii succesiunii, dar, aveti grija sa luati legatura cu toti ceilalti mostenitori indreptatiti, succes.