avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ore suplimentare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ore suplimentare


buna ziua ,Am intrat in posesia unui fluturas din luna ianuarie al unui salariat de la o firma constructii montaj.va redactez cum scrie pe fluturas indice de realizare 1 salariu 1150 ron ,zile acord 9 zile , ore acord 85 h -100%pt cele 9 zile lucrate suma este de 577 ron cum a calculat de s-a ajuns la aceasta suma.mai are si 12 zile concediu odihna pt care suma este de 652 ron Administratorul societatii la care lucrez spune ca nu este obligat sa acorde un spor de 75% la orele suplimentare lucrate in cursul saptamanii, vrea sa-i plateasca pe oamenii ca in fluturasul de mai sus si eu nu stiu cum s-a ajuns la aceste sume daca s-a aplicat cumva vreun spor la orele suplimentare lucrate, in cazul fluturasului 12ore.Mentionez ca firma la care lucrez este un srl lucrari instalatii electrice
Cel mai recent răspuns: negut_dorina , utilizator 15:55, 6 Aprilie 2012
Nu s-a aplicat niciun spor,in cazul prezentat,este vorba despre plata in acord la nr. de ore efectiv lucrate lunar,raportat la un salariu de 1150 lei si plecand de la tariful mediu orar.
Cu alte cuvinte,se calculeaza un tarif mediu orar ,1150/169,333ore=6,79lei/medie pe ora,(unde 169,333reprezinta nr.ore lucratoare in medie pe luna)

Tariful mediu orar astfel calculat se multiplica cu nr. de ore efectiv lucrate in luna,
6,79x85=577lei

Pt. concediul de odihna s-a plecat de la acelasi tarif mediu orar,care s-a multiplicat cu nr. de zile de co si nr. de ore/zi lucratoare,respectiv 8:
6,79x12x8=652lei
Daca este salarizarea in acord dupa timp trebuie sa stabileasca care este norma de timp/zi(banuiesc ca 8 ore) si ceea ce se lucreaza peste norma sa plateasca cu un procent stabilit prin normele interne ale societatii,daca nu aveti un contract colectiv de munca care sa stabileasca acest procent.
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2012
ContSters136493, utilizator
referitor la tariful mediu orar nu am contract colectiv de munca pana acum salariatii au fost platiti la 8 ore ,cum se stabileste tariful mediu orar,tb trecut pe undeva in regulamentul intern sau in revisal si cum a-ti ajuns la 169.333 ore
1. 169,333ore reprezinta program complet de lucru(8ore) in medie pe luna in anul 2012,il gasiti in HG1225/2011

2.Tariful mediu orar se calculeaza prin raportarea salariului de incadrare(de bazabrut)la 169,333ore.Cand calculati tariful orar lunar salariul il raportati la nr. de ore lucratoare din luna respectiva,de ex.168 ore/februarie

3.Tipul de salarizare concret folosit in unitate,adica regie,acord,tip de acord,tipul de tarif utilizat, ar trebui sa fie reglementate prin Regulamentul Intern ,daca nu aveti un contract colectiv de munca.
Daca aveti reglementat plata in acord la ora, se utilizeaza in calculul drepturilor salariale tariful mediu orar ,care ramane constant luna de luna.
Buna ziua, referitor la calculul fluturasului, am simulat si eu la un salariat de al meu de ex:la un salariu de 1100 ron :169.33=6.50 tarif mediu orar are 128 ore lucrate 6.50*128=832 ron si 5 zile concediu odihna cf calc din fluturas facut de dv ar veni 6.50*5zile co*15lucrate=488 ron bani pe concediu de odihna ceea ce mi se pare ca nu este bine .Gresesc undeva? si as mai dori sa va intreb daca prog de salarii saga ma ajuta sa calculez salariile in acord individual sau imi tb alt program.Va multumesc foarte mult
Daca utilizati tariful mediu orar,pt.angajatul cu un salariu de 1100lei,acest tarif este 1100:169,333=6,49lei
Acest angajat a realizat in acord 128ore x 6,49=831lei
La indemnizatia de co nu ati calculat corect,daca va raportati la co exprimat in ore ,nu in zile lucratoare,,adica daca ati respecta modul de calcul din fluturas al angajatorului dvs.,pe care l-am reconstituit de altfel,atunci 5 zile de co inseamna 40 de ore(5x8ore) x6,49=260lei.
Deci pe total,venitul brut al angajatului ar fi 831+260=1091lei

In ceea ce priveste programul Saga,nu stiu ce sa va raspund,caci folosim un alt program de salarizare,dar cred ca trebuie sa contactati administratorul ,stiu ca modificari se pot face intr-un program in functie de necesitatile utilizatorului.

Alte discuții în legătură

Salarizare acord negut_dorina negut_dorina buna ziua , nu stiu prea multe despre salarizarea in acord la un srl cu lucrari de instalatii electrice ,pana acuma au fost platiti la nr de ore lucratoare in ... (vezi toată discuția)
Calcul tarif / ora suplimentara leonora leonora Buna ziua. Am cateva nelamuriri referitoare la calculul orelor suplimentare si va rog,daca se poate,sa ma ajutati cu un raspuns.Ma aflu intr-un proces in care ... (vezi toată discuția)
Plata ore suplimentare coffeelove coffeelove Buna seara, va rog sa ma lamuriti. Conform legii orele suplimentare sunt platite cu un spor de 75% din salariu de baza, sau dupa caz/firma sunt oferite ca ore ... (vezi toată discuția)