Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cerere de judecare a cauzei in lipsa reclamantului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cerere de judecare a cauzei in lipsa reclamantului

Buna ziua!!! As vrea sa stiu daca as putea scrie o cerere de examinare in lipsa mea, daca da, in baza la ce articol. Sunt din RM si am trimis o cerere de chemare in judecata, contencios administrativ, la Curtea de Apel Bucuresti. Nu pot sa ma prezint personal la judecata, deoarece statul Roman nu-mi ofera viza si nu am surse financiare pentru a angaja un avocat. Am trimis pachetul cu acte, dar pot trimite si o cerere de examinarea pricinii in lipsa mea? nu va fi nici o problema? si inca ceva...in Republica Moldova, in contencios administrativ nu e nevoie sa achiti taxa de stat, in Romania cu e???
Multumesc anticipat!
depuneti o cerere prin care solicitati "judecarea in lipsa conform art 242 CPC"
Va multumesc mult, vroiam sa stiu sigur, in RM este asa o posibilitate.
O seara frumoasa!