Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme juridice de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme juridice de familie

daca un program de vizita dat prin hotarare judecatoreasca poate fi schimbat foarte usor atunci noua tatilor bine intentionati ce ne mai ramane de facut sa ne lasam calcati in picioare tot timpul si sa ne milogim tot timpul de fostele sotii sa ne vedem copii? care este programul minim si cel maxim pe care il poate da o instanta daca tatal nu a avut nici o abatere in timpul casniciei si dupa? se tine cont si de aceste aspecte in instanta?
da eu am depus cerere de divort dar problema este mai complicata.acolo unde sa judecat div si unde vrea sa depuna cerere de schimbarea program vizita se cam judeca dupa ureche
:offtopic:Bravo, dom'le! Toata stima mea! Tatal copiilor mei nu a vrut nici sa stabilim de comun acord programul de vizita la copii, nici nu a cerut program de vizita, nici nu vrea sa vina cand il cheama copiii (in varsta de 11 si 15 ani).SO...=D>
Ma plec in fata acestui tatic.
ContSters48380, utilizator
Distanta mare intre orase e un alt inconvenient cand e vorba de a vizita copilul – se pierde timp pe drum si orele petrecute alaturi de copil sunt, normal, mai putine.
Corect, nu prea sunt dispusi oamenii sa vina in instanta si nu prea pot fi convinsi, dar... daca ii citati (adica, ii numiti in cererea dv ca martori) s-ar putea sa fie obligati sa vina (desi, daca pierdeti in proces s-ar putea sa vi se ceara bani pt deplasarile pe care le-au facut, pt banii ce nu i-au mai primit la serviciu pt ziua cand au lipsit).
Cred ca fostei sotii nu-i mai "convine” sa va lase impreuna cu acest copil in vacante...
N-am inteles prea bine daca acest al doilea proces a inceput sau doar e in "proiect”. Probabil ca este un avocat care sa va apere interesul.
Ce cred: daca acest al doilea proces nu a inceput, sa scrieti in intampinare despre planurile pe care le aveti pt vacante in general, ce activitati doriti sa desfasurati impreuna cu acest copil in varsta de 4 ani – sa va referiti in special la relatia dv cu acest copil (aflati ce desene animate ruleaza pe la TV...) si sa nu o pomeniti pe fosta sotie in termeni urati. Aratati ca aproape o intelegeti ca nu vrea sa il lase pe copil prea mult timp departe de ea, dar trebuie sa va inteleaga si ea deoarece copilul e la varsta cand exista riscul sa isi uite tatal...
Nu va milogiti –o determinati sa se incapataneze si mai mult, mai ales ca dv ati inaintat cererea de divort. Pastrati-va demnitatea, nu o denigrati pe fosta sotie – indiferent ce a facut (sau credeti ca a facut). Trebuie sa impresionati judecatorul – daca tot trebuie cineva impresionat – pt a nu schimba acest program de vizitare. Eventual, acceptati (sau, chiar propuneti, daca observati prea multa incapatanare) ca vara (cand e vacanta cea mai lunga) sa ramana copilul cu dv numai jumatate din vacanta – nu pierdeti f mult, fatza de ceea ce aveti si va ramane restul timpului hotarat pt vizita.
Evident, sunt o persoana total straina de problemele dv si nu am cum sa stiu ce se intampla cu adevarat in procesul dv.
Succes.
trope_doi, utilizator