avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta

Mama mea a iesit cu pensie anticipata la data de 10.06.2011, dupa o vechime de 36 de ani, la varsta de 55 ani si 3 luni. Cand ar trebui sa iasa cu pensie de drept ,si daca se m ai mareste pensia pe care o are acuma (adica ,suma de 495 ron, reprezentand pensia anticipata) ?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc mult pentru informatii. Din pacate pe talonul de pensie nu figureaza decat suma de 495 ron, nu scrie nimic nici la pensia bruta, nici la cass si,nici la impozit. Se poate sa fie calculata gresit.

Ma scuzati, nu vazusem raspunsurile. Va multumesc mult pentru amabilitatea de a mi raspunde.
Si ,cand v a ajunge la pensia de drept , puteti sa mi spuneti care v a fi suma ? Va fi cumva suma de 573ron?




[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Ultima modificare: Vineri, 16 Martie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va fi 573 de lei.Mai precis punctajul mediu anual va ramane 0,78141.
Cand va trece la limita de varsta,adica la 56 de ani si 10 luni,pensia de 573 de lei va mai creste doar daca:
1)-A avut stagiu asimilat.Acesta nu a intrat in calculul pensiei anticipate partiale.Se poate vedea in decizie,la total stagiu de cotizare..
2)Va creste valoarea punctului de pensie,care acum este de 732,8 lei.
Ultima modificare: Joi, 15 Martie 2012
Carp Mircea, utilizator
Va multumesc frumos pentru informatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata bucur mihaela bucur mihaela daca o persoana feminina si a depus dosarul pt pensie anticipata, avand varsta de 55 ani si o vechime in munca de 36ani si 4 luni , primeste decizia de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata sau partial anticipata alina84mrc alina84mrc Buna ziua! Daca o persoana de 56 de ani cu o vechime in munca de 32 de ani,din care 17 ani si 10 luni cu grupa a 2-a,doreste sa se pensioneze antcicipat,sau ... (vezi toată discuția)
Trecere la pensie pentru limita de varsta ContSters148048 ContSters148048 Buna ziua!Ma numesc Dulhac Anisoara.Am fost pensionata anticipat cu o pensie de 524 lei in anul 2009.Anul acesta am iesit la pensie de drept,aceasta fiind de ... (vezi toată discuția)