Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta

Mama mea a iesit cu pensie anticipata la data de 10.06.2011, dupa o vechime de 36 de ani, la varsta de 55 ani si 3 luni. Cand ar trebui sa iasa cu pensie de drept ,si daca se m ai mareste pensia pe care o are acuma (adica ,suma de 495 ron, reprezentand pensia anticipata) ?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc mult pentru informatii. Din pacate pe talonul de pensie nu figureaza decat suma de 495 ron, nu scrie nimic nici la pensia bruta, nici la cass si,nici la impozit. Se poate sa fie calculata gresit.

Ma scuzati, nu vazusem raspunsurile. Va multumesc mult pentru amabilitatea de a mi raspunde.
Si ,cand v a ajunge la pensia de drept , puteti sa mi spuneti care v a fi suma ? Va fi cumva suma de 573ron?

[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va fi 573 de lei.Mai precis punctajul mediu anual va ramane 0,78141.
Cand va trece la limita de varsta,adica la 56 de ani si 10 luni,pensia de 573 de lei va mai creste doar daca:
1)-A avut stagiu asimilat.Acesta nu a intrat in calculul pensiei anticipate partiale.Se poate vedea in decizie,la total stagiu de cotizare..
2)Va creste valoarea punctului de pensie,care acum este de 732,8 lei.
Carp Mircea, utilizator
Va multumesc frumos pentru informatii.