Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident

Salut, acuma circa 3 saptamani am fost implicat intr-un accident care am iesit vinovat, am fost la politie am dat declaratii, aisgurarea(care este de Germania).Cei pe care i'am avariat ( 3 ) au asteptat pana acuma raspund din germania daca le repara masina, au primit raspuns si le'au zis ca nu gaseste asigurarea in baza lor de date.....
Acum ce fac ? ii las pe ei sa se "certe" cu aia de la firma respectiva de asigurari sau trebuie sa le repar eu masinile..
Daca stie cineva ce trebuie sa fac, sau are idei , va rog...

Art. 54 din legea asigurarilor modificata are urmatorul continut:
Drepturile persoanelor pagubite prin accidente produse pe teritoriul Romaniei de autovehicule aflate in proprietatea persoanelor asigurate in strainatate se exercita impotriva asiguratorului prin reprezentantele de despagubiri sau prin Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania, dupa caz, daca sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 48 alin. 2.

Daca va incadrati in această categorie adresati-va BAAR.
Succes.

ing. Ioan Ciobanu
Pai eu sunt cel cu masina de Germania, si tot eu sunt vinovatul in acel accident.Eu le'am dat asigurarea, ei au fost cu asigurarea la o firma care se ocupa cu asigurari straine, si au primit raspuns de acolo cum ca asigurarea nu figureaza la firma respectiva, acum eu trebuie sa le repar masina alora din banii mei?
In niciun caz nu veti plati reparatiile autoturismelor avariate. Daca ati dat o asigurare valabila si pe teritoriul Romaniei la data producerii accidentului Dvs v-ati indeplinit obligatiile legale. Incurcatura provine probabil din cauza unor functionari "foarte constiinciosi". Acestea trebuie sa descurce itele.
Succes
ing. Ioan Ciobanu
cioan a scris:

Art. 54 din legea asigurarilor modificata are urmatorul continut:
Drepturile persoanelor pagubite prin accidente produse pe teritoriul Romaniei de autovehicule aflate in proprietatea persoanelor asigurate in strainatate se exercita impotriva asiguratorului prin reprezentantele de despagubiri sau prin Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania, dupa caz, daca sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 48 alin. 2.

Aveti raspunsul clar acolo. Trebuie doar sa fie impulsionati acei functionari sa caute mai bine. Dumneavoastra ati indeplinit conditia legala de a fi asigurat(chiar daca in Germania) si suportati celelalte consecinte ale accidentului ca sofer.